Sleeswijk-Holstein

Van Wikipedia, de gratis encyclopedie
Spring naar navigatie Spring om te zoeken

Sleeswijk-Holstein
Coördinaten: 54 ° 28'12 ″ 9 ° 30'50 ″ E / ​ 54 ° N ° 9,51389 ° E 54,47000​ / 9.51389
LandDuitsland
KapitaalKiel
Regering
 • LichaamLandtag van Sleeswijk-Holstein
Daniel Günther ( CDU )
 • Regerende partijenCDU / Groenen / FDP
4 (van 69)
Oppervlakte
auto
 • Totaal15.763,18 km 2 (6.086,20 vierkante mijl)
Bevolking
 (31 december 2017) [1]
 • Totaal2.889.821
 • Dichtheid180 / km 2 (470 / vierkante mijl)
TijdzoneUTC + 1 ( CET )
 • Zomer ( DST )UTC + 2 ( CEST )
ISO 3166-codeDE-SH
Voertuig registratievoorheen: S (1945-1947) , SH (1947) , BS (1948-1956) [2]
GRP (nominaal)€ 98 miljard (2019) [3]
GRP per hoofd van de bevolking€ 34.000 (2019)
NUTS-regioDEF
HDI (2018)0.920 [4]
zeer hoog · 13e van 16
Websiteschleswig-holstein.de

Sleeswijk-Holstein ( Duits: [ˈʃleːsvɪç ˈhɔlʃtaɪn] ) is de meest noordelijke van de 16 deelstaten van Duitsland , bestaande uit het grootste deel van het historische hertogdom Holstein en het zuidelijke deel van het voormalige hertogdom Sleeswijk . De hoofdstad is Kiel ; andere opmerkelijke steden zijn Lübeck en Flensburg .

De regio wordt in het Deens Slesvig-Holsten genoemd en uitgesproken[ˌSle̝ːsvi ˈhʌlˌste̝ˀn] . Het is ook bekend in meer gedateerd Engels als Sleswick-Holsatia . De Nederduitse naam is Sleswig-Holsteen , en de Noord-Friese naam is Slaswik-Holstiinj. Historisch gezien kan de naam ook verwijzen naar een grotere regio, met zowel het huidige Sleeswijk-Holstein als de voormalige provincie Zuid-Jutland (Noord-Sleeswijk; nu onderdeel van de regio Zuid-Denemarken ) in Denemarken .

Geschiedenis [ bewerken ]

De historische nederzettingsgebieden in het huidige Sleeswijk-Holstein
De Limes Saxoniae grens tussen de Saksen en de Obotrites , opgericht omstreeks 810 in het huidige Sleeswijk-Holstein
Kiel is de hoofdstad en grootste stad van de staat.
De stad Lübeck was het centrum van de Hanze en het stadscentrum staat tegenwoordig op de Werelderfgoedlijst . Lübeck is de geboorteplaats van de auteur Thomas Mann .
De Waddenzee , een Werelderfgoed
Een koolzaadveld in Sleeswijk-Holstein. Landbouw blijft een belangrijke rol spelen in delen van de staat.

De term "Holstein" is afgeleid van het oude Saksische Holseta Land ( Holz en Holt betekenen hout in respectievelijk modern gestandaardiseerd Duits en literair Engels). Oorspronkelijk verwees het naar de centrale van de drie Saksische stammen ten noorden van de rivier de Elbe : Tedmarsgoi ( Dithmarschen ), Holstein en Sturmarii ( Stormarn ). Het gebied van de stam van de Holsten was tussen de Stör Rivier en Hamburg , en na de kerstening , hun belangrijkste kerk was inSchenefeld . Saksisch Holstein werd een deel van het Heilige Roomse Rijk na de Saksische campagnes van Karel de Grote aan het einde van de achtste eeuw. Sinds 811 werd de noordgrens van Holstein (en dus het rijk) gemarkeerd door de rivier de Eider .

De term Schleswig komt uit de stad Schleswig . De naam is afgeleid van de Schlei- inlaat in het oosten en vik betekent inham in het Oudnoors of nederzetting in het Oud-Saksisch , en verwant aan het element "-wick" of "-wich" in plaatsnamen in Groot - Brittannië .

Het hertogdom Sleeswijk of Zuid-Jutland was oorspronkelijk een integraal onderdeel van Denemarken, maar werd in de middeleeuwen opgericht als een leengoed onder het Koninkrijk Denemarken, met dezelfde relatie tot de Deense Kroon als bijvoorbeeld Brandenburg of Beieren ten opzichte van de Heilige Roman Keizer . Rond 1100 schonk de hertog van Saksen Holstein, omdat het zijn eigen land was, aan graaf Adolf I van Schauenburg .

Hertogdommen in de Deense gebied [ bewerken ]

Sleeswijk en Holstein behoorden op verschillende tijdstippen geheel of gedeeltelijk tot Denemarken of Duitsland, of waren vrijwel onafhankelijk van beide naties. De uitzondering is dat Sleeswijk tot de Tweede Sleeswijkoorlog in 1864 nooit deel uitmaakte van Duitsland. Eeuwenlang was de koning van Denemarken zowel een Deense hertog van Sleeswijk als een Duitse hertog van Holstein. In wezen was Sleeswijk ofwel geïntegreerd in Denemarken of was het een Deens leengoed, en Holstein was lang geleden een Duits leengoed en ooit een soevereine staat. Beiden werden eeuwenlang geregeerd door de koningen van Denemarken. In 1721 werd heel Schleswig verenigd als één hertogdom onder de koning van Denemarken, en de grote mogendheden van Europa bevestigden in een internationaal verdrag dat alle toekomstige koningen van Denemarken automatisch hertogen van Sleeswijk zouden worden, en bijgevolg zou Schleswig altijd dezelfde volgorde van opvolging volgen als die gekozen in het Koninkrijk Denemarken. In de kerk werd na de reformatie Duits gebruikt in het zuidelijke deel van Sleeswijk en Deens in het noorden. Dit zou later doorslaggevend blijken te zijn voor het vormgeven van nationale gevoelens onder de bevolking, evenals na 1814 toen het verplicht schoolonderwijs werd ingevoerd. Het bestuur van beide hertogdommen werd gevoerd in het Duits, ondanks het feit dat ze vanuit Kopenhagen werden bestuurd (vanaf 1523 door de evenals na 1814 toen het verplicht schoolonderwijs werd ingevoerd. Het bestuur van beide hertogdommen werd gevoerd in het Duits, ondanks het feit dat ze vanuit Kopenhagen werden bestuurd (vanaf 1523 door de evenals na 1814 toen het verplicht schoolonderwijs werd ingevoerd. Het bestuur van beide hertogdommen werd gevoerd in het Duits, ondanks het feit dat ze vanuit Kopenhagen werden bestuurd (vanaf 1523 door deDuitse Kanselarij die in 1806 werd omgedoopt tot Kanselarij van Sleeswijk-Holstein ).

Sleeswijk-Holstein vraag [ bewerken ]

De Duitse nationale ontwaking die volgde op de Napoleontische oorlogen gaf aanleiding tot een sterke volksbeweging in Holstein en Zuid-Sleeswijk voor eenwording met een nieuw door Pruisen gedomineerd Duitsland. Deze ontwikkeling ging gepaard met een even sterke Deense nationale bewustwording in Denemarken en Noord-Sleeswijk. Deze beweging riep op tot de volledige reïntegratie van Schleswig in het Koninkrijk Denemarken en eiste een einde aan de discriminatie van Denen in Sleeswijk. Het daaropvolgende conflict wordt ook wel de Sleeswijk-Holstein-kwestie genoemd . In 1848, koning Frederik VII van Denemarkenverklaarde dat hij Denemarken een liberale grondwet zou verlenen en het onmiddellijke doel van de Deense nationale beweging was ervoor te zorgen dat deze grondwet rechten zou geven aan alle Denen, dat wil zeggen niet alleen aan degenen in het Koninkrijk Denemarken, maar ook aan Denen (en Duitsers) woonachtig in Sleeswijk. Bovendien eisten ze bescherming voor de Deense taal in Sleeswijk (de dominante taal in bijna een kwart van Sleeswijk was sinds het begin van de 19e eeuw veranderd van Deens in Duits).

Een liberale grondwet voor Holstein werd in Kopenhagen niet serieus overwogen , aangezien algemeen bekend was dat de politieke elite van Holstein conservatiever was dan die van Kopenhagen. Vertegenwoordigers van Duitsgezinde Sleeswijk-Holsteiners eisten dat Sleeswijk en Holstein zouden worden verenigd en hun eigen grondwet zouden toestaan ​​en dat Sleeswijk zich bij Holstein zou voegen als lid van de Duitse Bond . Deze eisen werden in 1848 door de Deense regering afgewezen en de Duitsers van Holstein en Zuid-Sleeswijk kwamen in opstand. Hiermee begon de Eerste Sleeswijkoorlog (1848-1851), die eindigde in een Deense overwinning bij Idstedt .

In 1863 brak er opnieuw een conflict uit toen Frederick VII stierf zonder legitieme kwestie. Volgens de opvolgingsvolgorde van Denemarken en Schleswig zouden de kronen van zowel Denemarken als Schleswig overgaan op hertog Christian van Glücksburg , die christen IX werd . De overdracht van het hertogdom Holstein aan het hoofd van de (Duits georiënteerde) tak van de Deense koninklijke familie, het Huis Augustenborg , was controversiëler. De scheiding van de twee hertogdommen werd aangevochten door de erfgenaam van Augustenborg, die, net als in 1848, beweerde de rechtmatige erfgenaam te zijn van zowel Sleeswijk als Holstein. De afkondiging van een gemeenschappelijke grondwet voor Denemarken en Schleswig in november 1863 was voor Otto von Bismarck aanleiding om in te grijpen enPruisen en Oostenrijk verklaarden Denemarken de oorlog. Dit was de Tweede Oorlog van Sleeswijk , die eindigde in een Deense nederlaag. Britse pogingen om te bemiddelen in de Conferentie van Londen van 1864 mislukten en Denemarken verloor Sleeswijk (Noord- en Zuid-Sleeswijk), Holstein en Lauenburg aan Pruisen en Oostenrijk.

Provincie van Pruisen [ bewerken ]

In tegenstelling tot de hoop van de Duitse Sleeswijk-Holsteiners, kreeg het gebied zijn onafhankelijkheid niet, maar werd het in 1867 geannexeerd als een provincie van Pruisen. Eveneens na de duitse oorlog in 1866 bepaalde sectie vijf van de Vrede van Praag dat het volk van Noord-Sleeswijk zou worden geraadpleegd in een referendum over het al dan niet onder Pruisisch bewind blijven of terugkeren naar Deens bestuur. Aan deze voorwaarde is door Pruisen echter nooit voldaan. Tijdens de decennia van Pruisische heerschappij binnen het Duitse rijk , probeerden de autoriteiten een germaniseringbeleid in het noordelijke deel van Sleeswijk, dat overwegend Deens bleef. De periode betekende ook een verhoogde industrialisatie van Sleeswijk-Holstein en het gebruik van Kiel en Flensburg als belangrijke locaties van de Duitse Keizerlijke Marine . Het noordelijkste deel en de westkust van de provincie zagen een golf van emigratie naar Amerika, terwijl enkele Denen van Noord-Sleeswijk naar Denemarken emigreerden.

Volksraadpleging in 1920 [ bewerken ]

Na de nederlaag van Duitsland in de Eerste Wereldoorlog organiseerden de geallieerde machten een volksraadpleging in het noorden en midden van Sleeswijk . De volksraadpleging werd gehouden onder auspiciën van een internationale commissie die twee stemzones had aangewezen om de noordelijke en zuidelijke centrale delen van Sleeswijk te bestrijken. Er werden stappen ondernomen om ook een derde zone te creëren die een zuidelijk gebied beslaat, maar zone III werd opnieuw geannuleerd en nooit gestemd, omdat de Deense regering de commissie vroeg om de volksraadpleging niet uit te breiden naar dit gebied.

In zone I, die Noord-Sleeswijk beslaat (10 februari 1920), stemde 75% voor hereniging met Denemarken en 25% voor Duitsland. In zone II die centraal Sleeswijk besloeg (14 maart 1920), waren de resultaten omgekeerd; 80% stemde voor Duitsland en slechts 20% voor Denemarken. Alleen kleinere gebieden op het eiland Föhr vertoonden een Deense meerderheid, en de rest van de Deense stemmen was voornamelijk in de stad Flensburg. [5]

Resultaten van de volksraadplegingen van 1920 in Noord- en Midden-Sleeswijk
KiezersDuitse naamDeense naamVoor DuitslandVoor Denemarken
procentstemmenprocentstemmen
Zone I (Noord-Sleeswijk), 10 februari 192025,1  %25.32974,9  %75.431
District vanHaderslebenHaderslev16,0%6.58584,0%34.653
Stad vanHaderslebenHaderslev38,6%3.27561,4%5.209
District vanApenradeAabenraa32,3%6.03067,7%12.653
Stad vanApenradeAabenraa55,1%2.72544,9%2.224
District vanSonderburgSønderborg22,9%5.08377,1%17.100
Stad vanSonderburgSønderborg56,2%2.60143,8%2.029
Stad vanAugustenburgAugustenborg48,0%23652,0%256
Noordelijk deel van het districtTondernTønder40,9%7.08359,1%10.223
Stad vanTondernTønder76,5%2.44823,5%750
Stad vanHoyerHøjer72,6%58127,4%219
Stad vanLügumklosterLøgumkloster48,8%51651,2%542
Noordelijk deel van het districtFlensburgFlensborg40,6%54859,4%802
Zone II (Centraal Sleeswijk), 14 maart 192080,2  %51.74219,8  %12.800
Zuidelijk deel van het districtTondernTønder87,9%17.28312,1%2.376
Zuidelijk deel van het districtFlensburgFlensborg82,6%6.68817,4%1.405
Stad vanFlensburgFlensborg75,2%27.08124,8%8.944
Noordelijk deel van het districtHusumHusum90,0%67210,0%75

Op 15 juni 1920 keerde Noord-Sleeswijk officieel terug naar de Deense heerschappij. De Deens / Duitse grens was de enige van de grenzen die aan Duitsland werden opgelegd door het Verdrag van Versailles na de Eerste Wereldoorlog, die nooit werd aangevochten door Adolf Hitler .

In 1937 keurden de nazi's de zogenaamde Greater Hamburg Act ( Groß-Hamburg-Gesetz ) goed, waarbij de nabijgelegen Vrije en Hanzestad Hamburg werd uitgebreid tot steden die voorheen tot de Pruisische provincie Sleeswijk-Holstein behoorden . Om Pruisen te compenseren voor deze verliezen (en deels omdat Hitler een persoonlijke afkeer van Lübeck had [6] ), kwam er een einde aan de 711 jaar durende onafhankelijkheid van de Hansestadt Lübeck en werd bijna al zijn grondgebied bij Sleeswijk-Holstein ingelijfd.

State of Federal Duitsland [ bewerken ]

Na de Tweede Wereldoorlog kwam de Pruisische provincie Sleeswijk-Holstein onder Britse bezetting. Op 23 augustus 1946 schafte de militaire regering de provincie af en reconstrueerde het als een afzonderlijk land . [7]

Door de gedwongen migraties van Duitsers tussen 1944 en 1950 nam Sleeswijk-Holstein na de oorlog bijna een miljoen vluchtelingen op, waardoor de bevolking met 33% toenam. [8] In Schleswig ontstond een pro-Deense politieke beweging, met als uiteindelijk doel de verplaatsing van het gebied naar Denemarken. Dit werd niet ondersteund door de Britse bezettingsadministratie, noch door de Deense regering. In 1955 vaardigden de Duitse en Deense regeringen de Bonn-Copenhagen-verklaringen uit waarin de rechten van de etnische minderheden aan beide zijden van de grens werden bevestigd. De omstandigheden tussen de nationaliteiten zijn sindsdien stabiel en over het algemeen respectvol.

Geografie [ bewerken ]

Topografische kaart van Sleeswijk-Holstein

Sleeswijk-Holstein ligt aan de voet van het schiereiland Jutland tussen de Noordzee en de Oostzee . Strikt genomen verwijst "Schleswig" naar het Duitse Zuid-Schleswig ( Duits : Südschleswig of Landesteil Schleswig , Deens : Sydslesvig ), terwijl Noord-Sleeswijk in Denemarken ligt ( provincie Zuid-Jutland , regio Zuid-Denemarken ). De deelstaat Sleeswijk-Holstein bestaat verder uit Holstein, evenals Lauenburg en de voorheen onafhankelijke stad Lübeck.

Sleeswijk-Holstein grenst in het noorden aan Denemarken ( Zuid-Denemarken ), in het westen aan de Noordzee, in het oosten aan de Oostzee en in het zuiden aan de Duitse deelstaten Nedersaksen , Hamburg en Mecklenburg-Vorpommern .

In het westelijke deel van de staat hebben de laaglanden vrijwel geen heuvels. De Noord-Friese eilanden , evenals bijna de hele Noordzeekust van Sleeswijk-Holstein, vormen het Nationaal Park Sleeswijk-Holsteinse Waddenzee ( Nationalpark Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer ), het grootste nationale park in Midden-Europa. Helgoland , het enige zee-eiland van Duitsland , ligt in de Noordzee.

De Oostzeekust in het oosten van Sleeswijk-Holstein wordt gekenmerkt door baaien, fjorden en kliffen. Glooiende heuvels (het hoogste punt is de Bungsberg op 168 meter of 551 voet) en er zijn veel meren te vinden, vooral in het oostelijke deel van Holstein, het Holsteinse Zwitserland en het voormalige hertogdom Lauenburg ( Herzogtum Lauenburg ). Fehmarn is het enige eiland voor de oostkust. De langste rivier naast de Elbe is de Eider ; de belangrijkste waterweg is het Kielerkanaal dat de Noordzee en de Oostzee met elkaar verbindt.

Administratie [ bewerken ]

Districten van Sleeswijk-Holstein

Sleeswijk-Holstein is onderverdeeld in 11 Kreise (districten):

  1. Dithmarschen
  2. Lauenburg (formeel Herzogtum Lauenburg of "Hertogdom Lauenburg")
  3. Noord-Friesland
  4. Ostholstein
  5. Pinneberg
  6. Plön
  7. Rendsburg-Eckernförde
  8. Sleeswijk-Flensburg
  9. Segeberg
  10. Steinburg
  11. Stormarn

Verder zijn de vier afzonderlijke stadsdelen :

  1. KI - Kiel
  2. HL - Hansestadt ("Hanzestad") Lübeck
  3. NMS - Neumünster
  4. FL - Flensburg

Demografische [ bewerken ]

Historische bevolking
JaarKnal.±% pa
19602.309.409​    
19702.510.608+ 0,84%
19802.611.285+ 0,39%
19902.626.127+ 0,06%
20002.789.761+ 0,61%
20102.834.259+ 0,16%
20182.896.900+ 0,27%
bron: [9]

Sleeswijk-Holstein kent een vergrijzende bevolking. Sinds 1972 is er een afname in het natuurlijke tempo van de bevolkingsverandering. In 2016 bereikte het totale vruchtbaarheidscijfer 1,61, de hoogste waarde in 40 jaar (de gemiddelde waarde was 1,4). In 2016 waren er 25.420 geboorten en 33.879 sterfgevallen, resulterend in een natuurlijke daling van -8.459.

Vitale statistieken [ bewerken ]

  • Geboorten van januari-september 2016 = Toenemen19.138 [10]
  • Geboorten van januari-september 2017 = Verminderen19.086
  • Sterfgevallen van januari - september 2016 = Positieve daling25.153
  • Sterfgevallen van januari-september 2017 = Negatieve stijging25.832
  • Natuurlijke groei van januari - september 2016 = Toenemen-6.015
  • Natuurlijke groei van januari-september 2017 = Verminderen-6.746

Religie [ bewerken ]

Religie in Sleeswijk-Holstein - 2011
religieprocent
EKD protestanten
53%
rooms-katholieken
6%
Moslims
3%
Andere of geen
38%

De regio is sinds de tijd van de protestantse Reformatie sterk protestants . Het is verhoudingsgewijs de meest protestantse van de zestien moderne staten. In 2018 maken leden van de Evangelische Kerk in Duitsland 44,6% van de bevolking uit, terwijl leden van de Katholieke Kerk 6,1% uitmaken. 49,3% van de bevolking is niet religieus of aanhangt andere religies. [11]

Vreemden [ bewerken ]

Grootste groepen buitenlandse ingezetenen op 31 december 2018 [ nodig citaat ]

 Syrië31.585
 kalkoen27.930
 Polen27.630
 Afghanistan14.235
 Roemenië13.580
 Irak11.160
 Rusland8.140
 Bulgarije7.550
 Denemarken7.120
 Italië5.500

Cultuur [ bewerken ]

Rote Grütze wordt gedeeld met buurland Denemarken en wordt in Sleeswijk-Holstein geserveerd met melk of vla.

Sleeswijk-Holstein combineert Deense en Duitse aspecten van cultuur. De kastelen en landhuizen op het platteland zijn het beste voorbeeld van deze traditie; sommige gerechten zoals Rødgrød ( Duits : Rote Grütze , letterlijk Engels "rode grutten " of "rode grutten ") worden ook gedeeld, evenals achternamen zoals Hansen .

De belangrijkste festivals zijn de Kielweek, het Schleswig-Holstein Musik Festival , een jaarlijks festival voor klassieke muziek in de hele staat, en de Lübeck Nordic Film Days , een jaarlijks filmfestival voor films uit Scandinavische landen, dat in Lübeck wordt gehouden.

Het jaarlijkse Wacken Open Air- festival wordt beschouwd als het grootste heavy metal-rockfestival ter wereld.

Het belangrijkste cultuurhistorische museum van de staat bevindt zich in kasteel Gottorf in Sleeswijk.

De Wagneriaanse tenor Klaus Florian Vogt komt uit Sleeswijk - Holstein.

Symbolen [ bewerken ]

Het wapen toont de symbolen van de twee hertogdommen verenigd in Sleeswijk-Holstein, dwz de twee leeuwen voor Sleeswijk en het blad van een brandnetel voor Holstein. Naar verluidt had Otto von Bismarck besloten dat de twee leeuwen tegenover de brandnetel moesten staan ​​vanwege het ongemak aan hun billen dat het gevolg zou zijn geweest als de leeuwen ervan af zouden kijken.

Het motto van Sleeswijk-Holstein is "Up ewich ungedeelt" ( Middelnederduits : "Forever onverdeeld", modern Hoogduits: "Auf ewig ungeteilt" ). Het gaat terug tot de Vertrag von Ripen of Handfeste von Ripen (Deens: Ribe Håndfæstning) of Verdrag van Ribe in 1460. Ripen (Ribe) is een historisch stadje aan de Noordzeekust in Noord-Sleeswijk. Zie Geschiedenis van Sleeswijk-Holstein .

Het volkslied uit 1844 heet " Wanke nicht, mein Vaterland " ("Don't falter, my fatherland"), maar het wordt meestal aangeduid met de eerste regel "Schleswig-Holstein meerumschlungen" (dwz "Sleeswijk-Holstein omarmd door de zeeën ") of" Schleswig-Holstein-Lied "(lied van Sleeswijk-Holstein).

De oude stad Lübeck staat op de werelderfgoedlijst van UNESCO .

Talen [ bewerken ]

De officiële taal van Sleeswijk-Holstein is Duits . [12] Bovendien zijn Nederduits , Deens en Noord-Fries erkende minderheidstalen. [13]

Historisch gezien werden Nederduits (in Holstein en Zuid-Sleeswijk ), Deens (in Sleeswijk) en Noord-Fries (in West-Sleeswijk) veel gesproken in Sleeswijk-Holstein. Tijdens de taalverandering in de 19e eeuw werden enkele Deense en Noord-Friese dialecten in Zuid-Sleeswijk vervangen door Standaard Duits . [14] [15] [16]

Nederduits wordt in veel delen van de staat nog steeds gebruikt. Missingsch , een Nederduits dialect met zware Hoogduitse (standaardduitse) invloed, wordt gewoonlijk informeel gesproken in de hele staat, terwijl een gemengde taal Petuh (mengsel van Hoogduits en Deens ) wordt gebruikt in en rond Flensburg . Deens wordt gebruikt door de Deense minderheid in Zuid-Sleeswijk, en Noord-Fries wordt gesproken door de Noord-Friezen van de Noordzeekust en de Noord-Friese eilanden in Zuid-Sleeswijk. Het Noord-Friese dialect Helgolandic ( Halunder ) wordt gesproken op het eilandHelgoland .

Zoals in heel Duitsland het geval is, is Hoogduits, geïntroduceerd in de 16e eeuw, de lokale dialecten voor officiële doeleinden gaan vervangen, en is het vandaag de overheersende taal van de media, de wet en de wetgevende macht. Het wordt door vrijwel alle inwoners in formele situaties gesproken. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog en de brede acceptatie van tv, radio en andere massamedia , is het geleidelijk de lokale dialecten ook in stedelijke gebieden gaan verdringen.

Economie [ bewerken ]

De eilanden, stranden en steden van Sleeswijk-Holstein zijn populaire toeristische attracties. Hier afgebeeld is het eiland Sylt .

Het bruto binnenlands product (bbp) van de staat bedroeg 62,7 miljard euro in 2018, goed voor 1,9% van de Duitse economische output. Het voor koopkracht gecorrigeerde bbp per hoofd van de bevolking bedroeg 30.400 euro of 101% van het EU27-gemiddelde in hetzelfde jaar. Het bbp per werknemer was 95% van het EU-gemiddelde. Het BBP per hoofd van de bevolking was het laagste van alle staten in West-Duitsland. [17]

Sleeswijk-Holstein is een leider in de groeiende industrie van hernieuwbare energie in het land . [18] In 2014 werd Sleeswijk-Holstein de eerste Duitse staat die 100% van zijn vraag naar elektriciteit voorzag met hernieuwbare energiebronnen (voornamelijk wind , zon en biomassa). [19]

Sleeswijk-Holstein, gelegen tussen de Noordzee en de Oostzee , is ook een populaire toeristenbestemming in Duitsland . De eilanden, stranden en steden trekken jaarlijks miljoenen toeristen. Het heeft de op een na hoogste toeristische intensiteit van de Duitse deelstaten, na Mecklenburg-Vorpommern . [20]

Het werkloosheidspercentage bedroeg in oktober 2018 5,0% en was iets hoger dan het Duitse gemiddelde. [21]

Jaar [22]200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017
Werkloosheid in%8.58,48.79.79,811.610,08,47.67.87.57.26.96.96.86.56.36.0

Onderwijs [ bewerken ]

De leerplicht start op 30 juni voor kinderen van zes jaar. [23] Alle kinderen gaan de eerste vier jaar naar een "Grundschule", het equivalent van Duitsland met de basisschool, en gaan daarna door naar een middelbare school. [23] In Sleeswijk-Holstein zijn er "Gemeinschaftsschulen", een nieuw type scholengemeenschap. De regionale scholen, die de Duitse naam "Regionalschule" dragen, zijn per 1 januari 2014 opgeheven. [23] De optie van een Gymnasium is nog steeds beschikbaar. [23]

Er zijn drie universiteiten in Kiel, Lübeck en Flensburg. [24] Er zijn ook vier openbare hogescholen in Flensburg, Heide , Kiel en Lübeck. [24] Er is het conservatorium in Lübeck en de Muthesius Academie voor Schone Kunsten in Kiel. Er zijn ook drie particuliere instellingen voor hoger onderwijs. [24]

Politiek [ bewerken ]

Sleeswijk-Holstein heeft zijn eigen parlement en regering die zijn gevestigd in de hoofdstad Kiel. [25] De minister-president van Sleeswijk-Holstein wordt gekozen door de Landtag van Sleeswijk-Holstein . [25]

Huidige uitvoerende tak [ bewerken ]

PositieMinisterPartijBron
Minister-presidentDaniel GüntherCDU[26]
Minister van Onderwijs, Wetenschap en Culturele ZakenKarin PrienCDU[26]
Minister van Energie, Landbouw, Milieu, Natuur en DigitaliseringRobert HabeckGroenen[26]
Minister van FinanciënMonika HeinoldGroenen[26]
Minister van Binnenlandse Zaken, Plattelandsgebieden en IntegratieHans-Joachim GroteCDU[26]
Minister van Justitie, Europese Zaken, Consumentenbescherming en GelijkheidSabine Sütterlin-WaackCDU[26]
Minister van Sociale Zaken, Volksgezondheid, Jeugd, Gezin en SeniorenHeiner GargFDP[26]
Minister van Economische Zaken, Transport, Werkgelegenheid, Technologie en ToerismeBernd Klaus BuchholzFDP[26]

Recente verkiezingen [ bewerken ]

De meest recente staatsverkiezingen in Sleeswijk-Holstein vonden plaats op 7 mei 2017. De regeringspartijen bestaande uit de sociaal-democraten , de Groene Partij en de Kiezersvereniging Zuid-Sleeswijk verloren hun meerderheid.

Lijst van minister-presidenten van Sleeswijk-Holstein [ bewerken ]

Zie ook [ bewerken ]

  • Overzicht van Duitsland
  • Sleeswijk
  • Holstein-Glückstadt
  • Hertogen van Holstein-Gottorp
  • Sleeswijk-Holstein-Sonderburg
  • Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
  • Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Beck
  • Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Augustenburg
  • Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Plön
  • Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Norburg
  • Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Plön-Rethwisch
  • Wapen van Sleeswijk
  • Regio Sønderjylland-Schleswig

Referenties [ bewerken ]

  1. "Bevölkerung in Sleeswijk-Holstein 2017" (pdf) . Ontvangen op 29 juni 2019 .
  2. statistik-bw.de .
  3. hdi.globaldatalab.org . Ontvangen 13 september 2018 .
  4.  (218 KB)
  5. Statistische Ämter des Bundes Und der Länder . Ontvangen 16 juni 2018 .
  6. Mittelniederdeutsch and heutiges Plattdeutsch im ehemaligen Dänischen Herzogtum Schleswig. Studien zur Beleuchtung des Sprachwechsels in Angeln und Mittelschleswig . Det Kgl. Danske Videnskabernes Selskab.
  7. Die Entwicklung der Sprachverhältnisse im Landesteil Schleswig . Wachholtz.
  8. Eurostat .
  9. "Noord-Duitsland loopt voorop in de energietransitie" . Deutsche Welle . Ontvangen 21 augustus 2015 .
  10. "Hoogtepunt van de maand: de eerste Duitse staat bereikt 100% hernieuwbare energie" . Worldwatch Institute . Ontvangen 21 augustus 2015 .
  11. destatis.de (in het Duits) . Ontvangen 4 mei 2020 .
  12. Statista (in het Duits) . Ontvangen 13 november 2018 .
  13. "Federaal Bureau voor de Statistiek Duitsland - GENESIS-Online" . www-genesis.destatis.de . Ontvangen 13 november 2018 .
  14. Staat Sleeswijk-Holstein. Gearchiveerd van het origineel op 4 mei 2011 . Ontvangen 14 april 2011 .
  15. Staat Sleeswijk-Holstein. Gearchiveerd van het origineel op 30 september 2011 . Ontvangen 14 april 2011 .
  16. Staat Sleeswijk-Holstein. Gearchiveerd van het origineel op 30 december 2010 . Ontvangen 14 april 2011 .
  17. Ontvangen 28 juni 2017 .

Externe links [ bewerken ]

  • Officieel overheidsportaal
  • Officiële directory
  • Schleswig-Holstein Plebiscite Paper Money - 1919, 1920 Issues
  • 360 ° panorama's van Sleeswijk-Holstein
  • Geografische gegevens met betrekking tot Sleeswijk-Holstein op OpenStreetMap
  • Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Sleeswijk-Holstein"  . Encyclopædia Britannica (11e ed.). Cambridge University Press.