Pagina verplaatsen beveiligd

Oslo

Van Wikipedia, de gratis encyclopedie
Spring naar navigatie Spring om te zoeken

Oslo
Van links naar rechts, van boven: Upper Oslo richting Grefsentoppen, Victoria Terrasse , Opera House met Bjørvika Barcode , Tjuvholmen met City Hall , Jernbanetorget met Oslo City en Grünerløkka
Vlag van Oslo
Vlag
Motto ('s): 
Unanimiter et constanter (Latijn)
"Verenigd en constant"
Oslo is gevestigd in Noorwegen
Oslo
Oslo
Locatie in Noorwegen
Oslo ligt in Europa
Oslo
Oslo
Oslo (Europa)
Coördinaten: 59 ° 54'50 ″ 10 ° 45'8 ″ E / ​ 59,91389 ° N 10,75222 ° E / 59.91389; 10.75222 Coördinaten : 59 ° 54'50 ″ 10 ° 45'8 ″ E  / 59.91389°N 10.75222°E / 59.91389; 10.75222
Land Noorwegen
WijkØstlandet
ProvincieOslo
Gevestigd1048
Regering
Marianne Borgen ( SV )
Raymond Johansen ( Ap )
Oppervlakte
[1]
480,75 km 2 (185,62 vierkante mijl)
 • Land454,12 km 2 (175,34 vierkante mijl)
 • Water26,64 km 2 (10,29 vierkante mijl)
Verhoging
23 m (75 voet)
Bevolking
 (23 november 2020) [2] [3] [4]
697.010 Toename
1.036.059
[5] [6]
1.588.457
TijdzoneUTC + 1 ( CET )
 • Zomer ( DST )UTC + 2 ( CEST )
Postcode
0001 - 1299 [7]
HDI (2018)0.968 [8]
zeer hoog · 1e
Websitewww .oslo .kommune .no
Oslo kommune
Gemeente
Wapenschild
Oslo in
Noorwegen
Oslo omgeven door de provincie Viken
LandNoorwegen
ProvincieOslo
TijdzoneUTC + 01: 00 ( CET )
 • Zomer ( DST )UTC + 02: 00 ( CEST )
ISO 3166-codeGEEN-0301
Officieel taalformulierNeutraal [9]
Gegevens van Statistics Norway

Oslo ( / ɒ z l oʊ / OZ -loh , ook de VS : / ɒ s l oʊ / OSS -loh , [10] [11] Noors:  [ʊʂlʊ] ( luister ) , zelden [ˈƱ̂slʊ, ˈʊ̀ʂlʊ] ) is de hoofdstad en meest dichtbevolkte stad van Noorwegen . Het vormt zowel een provincie als een gemeente . Op 23 november 2020 telde de gemeente Oslo 697.549 inwoners, terwijl de bevolking van het grootstedelijk gebied van de stadop 4 november 2019 1.019.513 inwoners telde. [12] [13] Het grootstedelijk gebied telde naar schatting 1,71 miljoen inwoners . [14]

Tijdens de Vikingtijd maakte het gebied deel uit van Viken . Oslo werd gesticht als stad aan het einde van de Vikingtijd in het jaar 1040 onder de naam Ánslo , en in 1048 opgericht als een kaupstad of handelsplaats door Harald Hardrada . De stad werd verheven tot bisdom in 1070 en een hoofdstad onder Haakon V van Noorwegen rond 1300. Persoonlijke unies met Denemarken van 1397 tot 1523 en opnieuw van 1536 tot 1814 verminderden haar invloed. Na te zijn verwoest door een brand in 1624, tijdens het bewind van koning Christian IV , werd een nieuwe stad dichter bij het fort Akershus gebouwden noemde Christiania ter ere van de koning. Het werd een gemeente ( formannskapsdistrikt ) op 1 januari 1838. De stad fungeerde als hoofdstad van Noorwegen tijdens de unie van 1814–1905 tussen Zweden en Noorwegen . Vanaf 1877 werd de naam van de stad in het regeringsgebruik Kristiania gespeld , een spelling die in 1897 door de gemeentelijke autoriteiten werd overgenomen. In 1925 werd de stad, nadat het dorp zijn oude naam had behouden, omgedoopt tot Oslo. In 1948 fuseerde Oslo met Aker , een gemeente die de hoofdstad omringde en die 27 keer zo groot was, waardoor de moderne, veel grotere gemeente Oslo ontstond.

Oslo is het economische en regeringscentrum van Noorwegen. De stad is ook een knooppunt van de Noorse handel, het bankwezen, de industrie en de scheepvaart. Het is een belangrijk centrum voor maritieme industrieën en maritieme handel in Europa. De stad herbergt veel bedrijven in de maritieme sector, waarvan sommige tot 's werelds grootste rederijen, cargadoors en maritieme verzekeringsmakelaars behoren. Oslo is een proefstad van de Raad van Europa en het programma voor interculturele steden van de Europese Commissie .

Oslo wordt beschouwd als een wereldstad en werd gerangschikt als "Beta Wereldstad" in onderzoeken die werden uitgevoerd door de Globalization and World Cities Study Group and Network in 2008. [15] Het stond op nummer één in termen van kwaliteit van leven onder de Europese grote steden in het rapport European Cities of the Future 2012 van het tijdschrift fDi . [16] Uit een onderzoek dat in 2011 door ECA International werd uitgevoerd, werd Oslo na Tokio als de op een na duurste stad ter wereld voor levensonderhoud genoemd . [17] In 2013 bond Oslo de Australische stad Melbourne als de vierde duurste stad ter wereld, volgens de Economist Intelligence Unit.(EIU) 's Wereldwijd onderzoek naar kosten van levensonderhoud. [18] Oslo werd door het tijdschrift Monocle gerangschikt als de 24e meest leefbare stad ter wereld. [19]

De bevolking van Oslo groeide in het begin van de jaren 2000 met recordtempo, waardoor het op dat moment de snelst groeiende grote stad van Europa was. [20] Deze groei is grotendeels het gevolg van internationale immigratie en daarmee samenhangende hoge geboortecijfers, maar ook van intra-nationale migratie. In 2010 groeide de immigrantenbevolking in de stad iets sneller dan de Noorse bevolking [21] en in de stad zelf was dit meer dan 25% van de totale bevolking geworden als de kinderen van immigrantenouders meegerekend. [22]

Stadsgewest [ bewerken ]

Op 23 november 2020 telde de gemeente Oslo 697.549 inwoners. [12] Het stedelijk gebied voorbij de grenzen van de gemeente in de omringende regio van Viken (gemeenten Asker , Bærum , Lillestrøm , Enebakk , Rælingen , Lørenskog , Nittedal , Gjerdrum , Nordre Follo ); de totale bevolking van deze agglomeratie is 1.019.513. [23] [24] Het stadscentrum ligt aan het einde van de Oslofjord, vanwaar de stad zich uitstrekt in drie verschillende 'corridors' - noordoostwaarts landinwaarts en zuidwaarts langs beide zijden van de fjord - waardoor het verstedelijkte gebied een vorm krijgt die doet denken aan een ondersteboven liggende 'Y' (op kaarten, satellietbeelden, of van hoog boven de stad).

In het noorden en oosten rijzen brede beboste heuvels ( Marka ) boven de stad uit, waardoor de locatie de vorm heeft van een gigantisch amfitheater . De stedelijke gemeente ( bykommune ) Oslo en de provincie [ fylke ] Oslo zijn twee delen van dezelfde entiteit, waardoor Oslo de enige stad in Noorwegen is waar twee bestuursniveaus zijn geïntegreerd. Van de totale oppervlakte van Oslo is 130 km 2 bebouwd en 7 km 2 is landbouw. De open ruimte binnen de bebouwde kom bedraagt ​​22 km 2 (8,5 vierkante mijl).​

De stad Oslo werd opgericht als gemeente op 3 januari 1838 (zie formannskapsdistrikt ). Het werd in 1842 gescheiden van de provincie Akershus en werd een eigen provincie. De landelijke gemeente Aker werd op 1 januari 1948 samengevoegd met Oslo (en tegelijkertijd overgebracht van de provincie Akershus naar de provincie Oslo). Bovendien deelt Oslo verschillende belangrijke functies met de provincie Akershus.

Gemeenten [ bewerken ]

Zoals gedefinieerd in januari 2004 door de gemeenteraad [25] [opmerking]

StadsdelenInwoners (2020) [26]Oppervlakte in km 2aantal
Alna49.80113,712
Bjerke33.4227.79
Frogner59.2698.35
Gamle Oslo58.6717.51
Grorud27.7078.210
Grünerløkka62.4234.82
Nordre Aker52.32713.68
Nordstrand52.45916.914
Sagene45.0893.13
St. Hanshaugen38.9453.64
Stovner33.3168.211
Søndre Nordstrand39.06618.415
Ullern34.56996
Vestre Aker50.15716.67
Østensjø50.80612.213
Al met al688.027151,8

Daarnaast is Marka (1610 inwoners, 301,1 km 2 ), dat wordt beheerd door verschillende stadsdelen; en Sentrum (1471 inwoners, 1,8 km 2 ) dat gedeeltelijk wordt beheerd door St. Hanshaugen en gedeeltelijk rechtstreeks door het stadsbestuur. Op 27 februari 2020 waren 2386 inwoners niet toegewezen aan een stadsdeel.

Naam en zegel [ bewerken ]

Na te zijn verwoest door een brand in 1624, tijdens het bewind van koning Christian IV , werd een nieuwe stad dichter bij het fort Akershus gebouwd en genaamd Christiania ter ere van de koning. De oude site ten oosten van de rivier de Aker werd echter niet verlaten en het dorp Oslo bleef als buitenwijk buiten de stadspoorten. De buitenwijk Oslo werd uiteindelijk opgenomen in de eigenlijke stad. In 1925 werd de naam van de voorstad overgebracht naar de hele stad, terwijl de voorstad werd omgedoopt tot "Gamlebyen" , letterlijk "de oude stad", om verwarring te voorkomen. [27] [28] [29] De oude stad is een gebied binnen het administratieve district Gamle Oslo . De vorige namen worden weerspiegeld in straatnamen zoals Oslo gate (Oslo street)[30] en het ziekenhuis van Oslo. [31]

Toponymie [ bewerken ]

Over de oorsprong van de naam Oslo is veel gediscussieerd. Het is zeker afgeleid van het Oudnoors en was - naar alle waarschijnlijkheid - oorspronkelijk de naam van een grote boerderij in Bjørvika , maar de betekenis van die naam wordt betwist. Moderne taalkundigen interpreteren de oorspronkelijke Óslo , Áslo of Ánslo over het algemeen als "weide aan de voet van een heuvel" of "weide gewijd aan de goden ", waarbij beide even waarschijnlijk worden geacht. [32]

Ten onrechte werd ooit aangenomen dat Oslo "de monding van de Lo-rivier" betekende, een veronderstelde eerdere naam voor de rivier de Alna . Er is echter niet alleen geen bewijs gevonden van een rivier "Lo" die dateert van vóór het werk waarin Peder Claussøn Friis deze etymologie voor het eerst voorstelde, maar de naam zelf is ongrammaticaal in het Noors: de juiste vorm zou Loaros zijn geweest (vgl. Nidaros ). [33] Men neemt nu aan dat de naam Lo een back-formatie is die door Friis is bereikt ter ondersteuning van zijn [idee over] etymologie voor Oslo . [34]

Seal [ bewerken ]

Oslo is een van de weinige steden in Noorwegen, naast Bergen en Tønsberg , die geen formeel wapenschild heeft , maar in plaats daarvan een stadszegel gebruikt. [35] Het zegel van Oslo toont de beschermheilige van de stad , St. Hallvard , met zijn attributen, de molensteen en pijlen , met een naakte vrouw aan zijn voeten. Hij zit op een troon met leeuwversieringen, die in die tijd ook veel werden gebruikt door de Noorse koningen . [36]

Andere namen [ bewerken ]

Oslo heeft verschillende bijnamen en namen in andere talen. De stad is ook wel bekend onder de bijnaam "The Tiger City" ( Noors : Tigerstaden ), waarschijnlijk geïnspireerd door een gedicht uit 1870 van Bjørnstjerne Bjørnson dat verwees naar het toenmalige Christiania in het centrum van Oslo. De bijnaam wordt meestal gebruikt door Noren van buiten de stad, en zelden door mensen uit de regio Oslo. [37]

Geschiedenis [ bewerken ]

Oslo- tijdlijn (grote evenementen)
Zie ook uitgebreide tijdlijn
CA. 1000 na ChristusEerste sporen van gebouwen. De St. Clement's Church wordt gebouwd.
CA. 1050 na ChristusOslo gemarkeerd als een stad. Mariakirken is gebouwd.
1152/53 n.ChrDe kathedraalschool wordt opgericht
1299 na ChristusOslo wordt de hoofdstad van Noorwegen
CA. 1300De bouw van het fort Akershus begint.
1350 na ChristusOngeveer 3/4 van de bevolking sterft onder de Zwarte Dood .
1352 na ChristusDe St. Hallvard-kathedraal en de andere Sogne-kerken worden bij een grote brand tot de grond afgebrand
1624 na ChristusEen andere grote brand, de stad wordt herbouwd en omgedoopt tot Christiania door Christian IV .
1686 n.ChrBrand ruïneert 1/4 van de stad.
1697 na ChristusDomkirken is klaar en geopend
1716 na ChristusDe stad en het fort veroverd door Karl XII .
1813De universiteit wordt geopend.
1825De fundamenten van Slottet zijn klaar.
1836De National Gallery is klaar.
1837Christiania Theatre wordt geopend. Christiania en Aker krijgen een burgemeester en kommunestyre.
1854Oslo krijgt zijn eerste spoorlijn, die naar Eidsvoll leidt .
1866Stortinget is voltooid.
1878Stad uitgebreid. Frogner , Majorstuen , Torshov , Kampen en Vålerenga worden bevolkt en herbouwd. 113.000 inwoners.
1892De eerste Holmenkollbakken is klaar.
1894De stad krijgt zijn eerste elektrische spoor.
1899Nationaltheateret is klaar.
1925Stad omgedoopt tot Oslo.
1927De monoliet wordt opgeheven.
1928De eerste metrolijn van Oslo , Majorstuen - Besserud, wordt geopend.
1950Stadhuis van Oslo geopend.
1963Het Munch Museum wordt geopend.
1980De metrolijn onder de stad, het centraal station van Oslo en het station Nationaltheatret is geopend.
1997Bevolking meer dan 500.000.
1998Rikshospitalet ging open. Nieuwe spoorlijn naar Gardermoen .
2000De stad viert duizendjarig jubileum.
2008Oslo Opera House wordt geopend.
2011Verschillende gebouwen in het Regjeringskvartalet zijn zwaar beschadigd tijdens een terroristische aanslag , waarbij 8 doden zijn gevallen. 69 mensen worden afgeslacht op het nabijgelegen eiland Utøya .
2018Het stedelijk gebied van de stad passeerde voor het eerst een miljoen mensen.

Tijdens de Vikingtijd lag het gebied dat het moderne Oslo omvat, in Viken , de meest noordelijke provincie van Denemarken . De controle over het gebied verschoof in de Middeleeuwen tussen Deense en Noorse koningen, en Denemarken bleef het gebied claimen tot 1241.

Volgens de Noorse sagen werd Oslo rond 1049 gesticht door Harald Hardrada . [38] Recent archeologisch onderzoek heeft echter christelijke graven aan het licht gebracht die kunnen worden gedateerd vóór het jaar 1000, het bewijs van een voorafgaande stedelijke nederzetting.​

Het wordt beschouwd als de hoofdstad sinds het bewind van Haakon V van Noorwegen (1299–1319), de eerste koning die permanent in de stad woonde. Hij begon ook met de bouw van het fort Akershus en de Oslo Kongsgård . Een eeuw later was Noorwegen het zwakkere deel in een personele unie met Denemarken, en de rol van Oslo werd teruggebracht tot die van provinciaal administratief centrum, met de vorsten die in Kopenhagen woonden . Het feit dat de Universiteit van Oslo pas in 1811 werd opgericht, had een negatief effect op de ontwikkeling van de natie. [39]

Oslo werd verschillende keren door brand verwoest en na de veertiende ramp, in 1624, gaf Christian IV van Denemarken en Noorwegen opdracht om het te herbouwen op een nieuwe plek aan de overkant van de baai, vlakbij het kasteel van Akershus en kreeg het de naam Christiania . Lang daarvoor was Christiania begonnen zijn status als centrum van handel en cultuur in Noorwegen te vestigen . Het deel van de stad dat vanaf 1624 werd gebouwd, wordt nu vaak Kvadraturen genoemd vanwege de orthogonale indeling in regelmatige vierkante blokken. [40] De laatste uitbraak van de Zwarte Dood in Oslo vond plaats in 1654. [41] In 1814 werd Christiania opnieuw een echte hoofdstad toen de unie met Denemarken werd ontbonden.

Veel monumenten zijn in de 19e eeuw gebouwd, waaronder het Koninklijk Paleis (1825–1848), het Stortinggebouw (het Parlement) (1861–1866), de Universiteit , het Nationaal Theater en de Beurs . Onder de wereldberoemde kunstenaars die hier in deze periode woonden, waren Henrik Ibsen en Knut Hamsun (de laatste kreeg de Nobelprijs voor literatuur). In 1850 haalde Christiania ook Bergen in en werd de meest dichtbevolkte stad van het land. In 1877 werd de stad omgedoopt tot Kristiania . De oorspronkelijke naam Oslo werd in 1925 hersteld . [42]

1000-1600 [ bewerken ]

Onder het bewind van Olaf III van Noorwegen werd Oslo een cultureel centrum voor Oost-Noorwegen . Hallvard Vebjørnsson werd de patroonheilige van de stad en staat afgebeeld op het zegel van de stad.

In 1174 werd de abdij van Hovedøya gebouwd. De kerken en abdijen werden belangrijke eigenaren van grote stukken land, wat belangrijk bleek te zijn voor de economische ontwikkeling van de stad, vooral vóór de Zwarte Dood.

Op 25 juli 1197 vielen Sverre van Noorwegen en zijn soldaten Oslo aan vanuit Hovedøya . [43]

Tijdens de middeleeuwen bereikte Oslo zijn hoogtepunt tijdens het bewind van Haakon V van Noorwegen . Hij begon met de bouw van het fort Akershus en was ook de eerste koning die permanent in de stad woonde, wat ertoe bijdroeg dat Oslo de hoofdstad van Noorwegen werd.

Aan het einde van de 12e eeuw trokken Hanze- handelaars uit Rostock de stad binnen en verwierven grote invloed in de stad. De Zwarte Dood kwam in 1349 naar Noorwegen en, net als andere steden in Europa, leed de stad enorm. De inkomsten van de kerken uit hun land daalden ook zo sterk dat de Hanzehandelaren in de 15e eeuw de buitenlandse handel van de stad domineerden.

17e eeuw [ bewerken ]

Door de jaren heen heeft brand grote delen van de stad vele malen verwoest, aangezien veel van de gebouwen van de stad volledig uit hout waren opgetrokken. Na de laatste brand in 1624, die drie dagen duurde, besloot Christian IV van Denemarken dat de oude stad niet opnieuw moest worden opgebouwd. Zijn mannen legden een wegennetwerk aan in Akershagen nabij het kasteel van Akershus. Hij eiste dat alle burgers hun winkels en werkplekken zouden verplaatsen naar de nieuw gebouwde stad Christiania, genoemd ter ere van de koning.

De transformatie van de stad ging de eerste honderd jaar langzaam. Buiten de stad, in de buurt van Vaterland en Grønland in de buurt van Old Town, Oslo , groeide een nieuw, onbeheerd deel van de stad vol met burgers van lage klasse.

18e eeuw [ bewerken ]

In de 18e eeuw, na de Grote Noordelijke Oorlog , bloeide de economie van de stad met scheepsbouw en handel. De sterke economie veranderde Christiania in een handelshaven.

19e eeuw [ bewerken ]

In 1814 werd de voormalige provinciestad Christiania de hoofdstad van het onafhankelijke koninkrijk Noorwegen, in een personele unie met Zweden . Er werden verschillende staatsinstellingen opgericht en de rol van de stad als hoofdstad luidde een periode van snel groeiende bevolking in. De regering van deze nieuwe staat had gebouwen nodig voor haar groeiende administratie en instellingen. Er werden verschillende belangrijke gebouwen opgetrokken: de Bank of Norway (1828), het Koninklijk Paleis (1848) en de Storting (1866). Grote delen van de omliggende gemeente Aker werden opgenomen in 1839, 1859 en 1878. De uitbreiding in 1859 omvatte Grünerløkka , Grønland en Oslo.In die tijd was het gebied genaamd Oslo (nu Gamlebyen of Old Town) een dorp of buitenwijk buiten de stadsgrenzen ten oosten van de rivier de Aker. [44] De bevolking nam toe van ongeveer 10 000 in 1814 tot 230 000 in 1900. Christiania breidde zijn industrie uit vanaf 1840, vooral rond Akerselva . Er was een spectaculaire bouwhausse in de laatste decennia van de 19e eeuw, met veel nieuwe appartementsgebouwen en vernieuwing van het stadscentrum, maar de boom stortte in in 1899.

1900-heden [ bewerken ]

In 1948 fuseerde Oslo met Aker , een gemeente die de hoofdstad omringde en die 27 keer zo groot was, waardoor de moderne, enorm uitgebreide gemeente Oslo ontstond. In die tijd was Aker een overwegend welvarende, groene gemeenschap in de voorsteden, en de fusie was niet populair in Aker. [45]

De gemeente ontwikkelde nieuwe gebieden zoals de tuinstad Ullevål (1918–1926) en Torshov (1917–1925). Het stadhuis werd gebouwd in de voormalige sloppenwijk Vika van 1931 tot 1950. De gemeente Aker werd in 1948 bij Oslo ingelijfd en er werden buitenwijken ontwikkeld, zoals Lambertseter (uit 1951). Aker Brygge is van 1982 tot 1998 gebouwd op het terrein van de voormalige scheepswerf Akers Mekaniske Verksted .

De stad en gemeente gebruikten de naam Kristiania tot 1 januari 1925, toen de naam veranderde in Oslo . Oslo was de naam van een oostelijke buitenwijk - het was de locatie van het stadscentrum, tot de verwoestende brand van 1624. Koning Christian IV van Denemarken gaf opdracht om een ​​nieuwe stad te bouwen met zijn eigen naam; Oslo bleef een arme buitenwijk buiten de stadsgrens. In het begin van de 20e eeuw voerden de Noren aan dat een naam ter nagedachtenis aan een Deense koning ongepast was als de naam van de hoofdstad van Noorwegen, dat in 1905 volledig onafhankelijk werd. [46]

Bij de terreuraanslagen in Noorwegen in 2011 werd Oslo getroffen door een bomexplosie die door de regeringswijk scheurde en verschillende gebouwen beschadigde, waaronder het gebouw waarin het kantoor van de premier is gevestigd . Acht mensen kwamen om bij de bomaanslag.

Geografie [ bewerken ]

Satellietfoto van Oslo, juli 2018.
Een kaart van de stedelijke gebieden van Oslo in 2005. Het grijze gebied in het midden geeft het stadscentrum van Oslo aan.

Oslo beslaat een stuk land aan het noordelijkste uiteinde van de Oslofjord . De fjord , die bijna in tweeën wordt gedeeld door het schiereiland Nesodden tegenover Oslo, ligt in het zuiden; in alle andere richtingen is Oslo omgeven door groene heuvels en bergen. Er zijn 40 eilanden binnen de stadsgrenzen, waarvan de grootste Malmøya is (0,56 km 2 of 0,22 vierkante mijl), en meer scoort rond de Oslofjord. Oslo heeft 343 meren, waarvan de grootste Maridalsvannet (3.91 km 2 of 1,51 sq mi). Dit is ook een belangrijke bron van drinkwater voor grote delen van Oslo.

Hoewel Oost-Noorwegen een aantal rivieren heeft, stromen deze bij Oslo niet de oceaan in. In plaats daarvan heeft Oslo twee kleinere rivieren: Akerselva (afwaterend Maridalsvannet, dat uitmondt in de fjord in Bjørvika ) en Alna . De watervallen in Akerselva gaven in de jaren 1840 de macht aan enkele van de eerste moderne industrieën van Noorwegen. Later in de eeuw werd de rivier het symbool van de stabiele en consistente economische en sociale kloof van de stad in een East End en een West Endde arbeidersbuurten liggen aan weerszijden van de rivier, en de kloof volgt in werkelijkheid de Uelandse straat iets verder naar het westen. De rivier de Alna stroomt door Groruddalen, de belangrijkste buitenwijk en het industriegebied van Oslo. Het hoogste punt is Kirkeberget, op 629 meter (2064 voet). Hoewel de bevolking van de stad klein is in vergelijking met de meeste Europese hoofdsteden, beslaat het een ongewoon groot landoppervlak, waarvan tweederde beschermde gebieden van bossen, heuvels en meren zijn. De grenzen omvatten vele parken en open gebieden , waardoor het een luchtige en groene uitstraling heeft.

Klimaat [ bewerken ]

Oslo heeft een vochtig continentaal klimaat ( Köppen : Dfb) [47] met warme zomers en koude winters. Door oceanische invloeden zijn de winters minder koud dan meer continentale gebieden op dezelfde breedtegraad, maar nog steeds koud genoeg om continentaal te zijn. Oslo heeft geen droge periode in het jaar. Dit geldt zelfs voor de droogste maand. [47] Vanwege de noordelijke breedtegraad van de stad varieert het daglicht sterk, van meer dan 18 uur in de midzomer, wanneer het 's nachts nooit helemaal donker wordt (niet donkerder dan de nautische schemering ), tot ongeveer 6 uur in de midwinter. [48] Oslo ligt precies op de grens tussen winterzones 7a en 7b.

In mei 2018 waren de temperaturen gedurende de maand warmer dan gemiddeld. [49] Op 30 mei 2018 zag de stad de temperatuur stijgen tot 31,1 ° C (88,0 ° F), waardoor het de warmste mei-temperatuur is op de Oslo-records. [50] [51] Op 27 juli 2018 steeg de temperatuur in Oslo tot 34,6 ° C (94,3 ° F), de warmste ooit gemeten sinds 1937, toen de weerwaarnemingen voor Oslo werden uitgevoerd in het universiteitsgebied van Blindern. De warmste temperatuur ooit gemeten in de stad Oslo was echter 35 ° C (95 ° F) in juli 1901. [52] In januari zijn drie van de vier dagen onder het vriespunt (0 ° C [32 ° F]), gemiddeld een op de vier dagen is kouder dan −10 ° C (14 ° F). [53] De koudste gemeten temperatuur is -29,6 ° C (-21,3 ° F), op 21 januari 1841, terwijl de koudste ooit gemeten in Blindern -26 ° C (-14,8 ° F) in januari 1941.

Klimaatgegevens voor Oslo Blindern (normalen 1981–2010; extremen sinds 1937)
MaandJanFebMrtAprmeiJunJulAugSepOktNovDecJaar
Record hoge ° C (° F)12,5
(54,5)
13,8
(56,8)
21,5
(70,7)
25,4
(77,7)
31,1
(88,0)
33,7
(92,7)
35,0
(95,0)
33,6
(92,5)
26,4
(79,5)
21,0
(69,8)
14,4
(57,9)
12,6
(54,7)
35,0
(95,0)
Gemiddeld hoog ° C (° F)−0,4
(31,3)
0,5
(32,9)
4,4
(39,9)
10,1
(50,2)
16,5
(61,7)
20,0
(68,0)
22,3
(72,1)
20,9
(69,6)
15,7
(60,3)
9,4
(48,9)
3,9
(39,0)
0,0
(32,0)
10,3
(50,5)
Daggemiddelde ° C (° F)-2,9
(26,8)
-2,4
(27,7)
1,0
(33,8)
5,9
(42,6)
11,6
(52,9)
15,3
(59,5)
17,7
(63,9)
16,6
(61,9)
11,9
(53,4)
6,6
(43,9)
1,6
(34,9)
-2,3
(27,9)
6,8
(44,2)
Gemiddelde lage ° C (° F)-5,3
(22,5)
-5,3
(22,5)
-2,4
(27,7)
1,7
(35,1)
6,7
(44,1)
10,5
(50,9)
13,0
(55,4)
12,2
(54,0)
8,0
(46,4)
3,8
(38,8)
−0,6
(30,9)
−4,7
(23,5)
3,2
(37,8)
Record lage ° C (° F)−26,0
(−14,8)
-24,9
(-12,8)
−21,3
(−6,3)
-14,9
(5,2)
-3,4
(25,9)
0,7
(33,3)
3,7
(38,7)
3,7
(38,7)
-3,3
(26,1)
-8,0
(17,6)
−16,0
(3,2)
−20,8
(−5,4)
−26,0
(−14,8)
Gemiddelde neerslag mm (inch)54,9
(2,16)
41,0
(1,61)
50,4
(1,98)
46,9
(1,85)
54,1
(2,13)
70,5
(2,78)
84,7
(3,33)
97,8
(3,85)
80,6
(3,17)
90,4
(3,56)
79,1
(3,11)
52,4
(2,06)
802,7
(31,60)
Gemiddelde dagen met neerslag9,87.38.58.18.510.110.910.99.410.910.79.2114,3
Gemiddelde maandelijkse uren zonneschijn45.778,7130,5163,8243,5229,7242,1210,9147,389,665,939,41.687,1
Gemiddelde ultraviolette index0113455431002
Bron: Météo Climat [54] [55] en Weather Atlas [56]
Klimaatgegevens voor Oslo Blindern, normalen en extremen 1991-2020 (7,8% ontbrekende zonneschijngegevens)
MaandJanFebMrtAprmeiJunJulAugSepOktNovDecJaar
Record hoge ° C (° F)10,4
(50,7)
13,7
(56,7)
21,5
(70,7)
25,4
(77,7)
31,1
(88,0)
31,9
(89,4)
34,6
(94,3)
31,5
(88,7)
26,4
(79,5)
19,1
(66,4)
16,1
(61,0)
12,6
(54,7)
34,6
(94,3)
Gemiddelde maximum ° C (° F)6,4
(43,5)
7,7
(45,9)
13,1
(55,6)
18,6
(65,5)
24,6
(76,3)
26,9
(80,4)
28,5
(83,3)
26,7
(80,1)
21,9
(71,4)
15,6
(60,1)
10,6
(51,1)
7,3
(45,1)
29,6
(85,3)
Gemiddeld hoog ° C (° F)0,1
(32,2)
1,1
(34,0)
5,3
(41,5)
11,0
(51,8)
16,7
(62,1)
20,4
(68,7)
22,7
(72,9)
21,3
(70,3)
16,4
(61,5)
9,6
(49,3)
4,4
(39,9)
0,8
(33,4)
10,8
(51,5)
Daggemiddelde ° C (° F)-2,3
(27,9)
−1,9
(28,6)
1,3
(34,3)
6,2
(43,2)
11,4
(52,5)
15,3
(59,5)
17,6
(63,7)
16,5
(61,7)
12,1
(53,8)
6,5
(43,7)
2,1
(35,8)
-1,5
(29,3)
6,9
(44,5)
Gemiddelde lage ° C (° F)−4,7
(23,5)
−4,7
(23,5)
-2,1
(28,2)
2,1
(35,8)
6,8
(44,2)
10,8
(51,4)
13,4
(56,1)
12,5
(54,5)
8,6
(47,5)
3,8
(38,8)
-0,0
(32,0)
-3,9
(25,0)
3,6
(38,4)
Gemiddelde minimum ° C (° F)-13,8
(7,2)
-13,4
(7,9)
-9,3
(15,3)
-3,5
(25,7)
0,7
(33,3)
6,0
(42,8)
9,0
(48,2)
7,2
(45,0)
2,5
(36,5)
-2,6
(27,3)
-6,7
(19,9)
-12,3
(9,9)
−16,1
(3,0)
Record lage ° C (° F)−20,5
(−4,9)
−20,7
(−5,3)
-16,9
(1,6)
-7,3
(18,9)
−1,8
(28,8)
3,0
(37,4)
6,5
(43,7)
4,2
(39,6)
−1,0
(30,2)
-8,0
(17,6)
−12,1
(10,2)
−19,7
(−3,5)
−20,7
(−5,3)
Gemiddelde neerslag mm (inch)57,1
(2,25)
44,9
(1,77)
40,2
(1,58)
47,2
(1,86)
59,0
(2,32)
78,7
(3,10)
85,9
(3,38)
101,8
(4,01)
81,5
(3,21)
91,7
(3,61)
83,1
(3,27)
53,2
(2,09)
824,3
(32,45)
Gemiddelde maandelijkse uren zonneschijn45.177,6146,5182,0248,0230,3244,1203,8150,19450,940,01.712,4
Bron: Seklima [57]


En recreatiegebieden [ bewerken ]

Frogner Park

Oslo heeft veel parken en groene gebieden binnen en buiten de stadskern.

  • Frogner Park is een groot park op een paar minuten lopen van het stadscentrum. Dit is het grootste en bekendste park van Noorwegen, met een grote collectie sculpturen van Gustav Vigeland .
  • Bygdøy is een groot groen gebied, gewoonlijk het Museumschiereiland van Oslo genoemd. Het gebied is omgeven door de zee en is een van de duurste wijken van Noorwegen.
  • Ekebergparken Sculpture Park is een beeldenpark en een nationaal erfgoedpark met een panoramisch uitzicht over de stad bij Ekeberg in het zuidoosten van de stad.
  • St. Hanshaugen Park is een oud openbaar park op een hoge heuvel in het centrum van Oslo. "St. Hanshaugen" is ook de naam van de omringende wijk, evenals het grotere administratieve district (gemeente) dat grote delen van het centrum van Oslo omvat. [58]
  • Tøyen Park strekt zich uit achter het Munch Museum en is een uitgestrekte, met gras begroeide uitgestrektheid. In het noorden is er een uitkijkpunt dat bekend staat als Ola Narr. Het gebied Tøyen omvat ook de Botanische Tuin en het Museum van de Universiteit van Oslo. [59]

Oslo (met het naburige Sandvika-Asker) is in hoefijzervorm gebouwd aan de oevers van de Oslofjord en in de meeste richtingen begrensd door heuvels en bossen. Als gevolg hiervan ligt elk punt in de stad relatief dicht bij het bos. Er zijn twee grote bossen die aan de stad grenzen: Østmarka (letterlijk "oostelijk bos", aan de oostelijke rand van de stad), en de zeer grote Nordmarka (letterlijk "noordelijk bos", die zich uitstrekt van de noordelijke omtrek van de stad tot diep in het achterland. ).

  • Sognsvann is een meer in Oslomarka, gelegen aan de landgrens, net ten noorden van Oslo. Sognsvann dronk van 1876 tot 1967 water voor Oslo.

De hoogte van het meer boven zeeniveau is 183 meter. Het water ligt in een populair wandelgebied. In de buurt van het water zelf is het geweldig voor barbecues, zwemmen, beachvolleybal en andere activiteiten.

De gemeente exploiteert acht openbare zwembaden. [60] Tøyenbadet is de grootste overdekte zwemgelegenheid in Oslo en een van de weinige zwembaden in Noorwegen met een hoofdzwembad van 50 meter. Een ander in dat formaat is het buitenzwembad Frognerbadet .

Cityscape [ bewerken ]

Holmenkollen skischans
Bryggetorget

Het stadsbeeld van Oslo wordt herontwikkeld tot een moderne stad met verschillende toegangspunten, een uitgebreid metrosysteem met een nieuw financieel district en een culturele stad. In 2008 werd in Londen een tentoonstelling gehouden met het bekroonde Oslo Opera House , het stadsvernieuwingsplan van de kust van Oslo, Munch / Stenersen en de nieuwe Deichman Library. De meeste gebouwen in de stad en in naburige gemeenschappen zijn laag, met alleen de Plaza , Posthuset en de hoogbouw bij Bjørvika aanzienlijk hoger. [61]

Architectuur [ bewerken ]

Fjordbyen is een groot bouwproject aan de kust van het centrum van Oslo, dat zich uitstrekt van Bygdøy in het westen tot Ormøya in het oosten. Sommige gebieden zijn onder meer: Bjørvika , Aker brygge , Tjuvholmen , het centaal station gebied

De architectuur van Oslo is erg divers. De architect Carl Frederik Stanley (1769–1805), die in Kopenhagen werd opgeleid , verbleef rond de eeuwwisseling van de 19e eeuw enkele jaren in Noorwegen. Hij deed kleine werken voor rijke opdrachtgevers in en rond Oslo, maar zijn belangrijkste prestatie was de renovatie van de Oslo Katedralskole , voltooid in 1800. [62] Hij voegde een klassieke portiek toe aan de voorkant van een ouder gebouw en een halfronde auditorium dat in 1814 door het parlement afgezonderd als een tijdelijke verzamelplaats, nu bewaard in het Norsk Folkemuseum als nationaal monument.

Toen Christiania in 1814 de hoofdstad van Noorwegen werd, waren er praktisch geen gebouwen die geschikt waren voor de vele nieuwe overheidsinstellingen. Een ambitieus bouwprogramma werd opgestart, maar door economische beperkingen zeer traag gerealiseerd. De eerste grote onderneming was het Koninklijk Paleis , ontworpen door Hans Linstow en gebouwd tussen 1824 en 1848. Linstow plande ook de Karl Johans-poort , de laan die het paleis met de stad verbindt, met een monumentaal plein halverwege om te worden omringd door gebouwen voor de universiteit , de Parlement (Storting) en andere instellingen. Alleen de universiteitsgebouwen zijn volgens dit plan gerealiseerd. Christian Heinrich Grosch, een van de eerste architecten die volledig in Noorwegen werd opgeleid, ontwierp het oorspronkelijke gebouw voor de Oslo Stock Exchange (1826-1828), de lokale tak van de Bank of Norway (1828), Christiania Theatre (1836-1837) en de eerste campus voor de Universiteit van Oslo (1841-1856). Voor de universiteitsgebouwen riep hij de hulp in van de bekende Duitse architect Karl Friedrich Schinkel . De Duitse architectonische invloed bleef in Noorwegen bestaan ​​en veel houten gebouwen volgden de principes van het neoclassicisme . In Oslo ontwierp de Duitse architect Alexis de Chateauneuf Trefoldighetskirken, de eerste neogotische kerk, voltooid door von Hanno in 1858.

Een aantal monumentale gebouwen, met name in Oslo, werd gebouwd in de functionalistische stijl (in de VS en Groot-Brittannië beter bekend als modernistisch). Het eerste is restaurant Skansen (1925–1927) door Lars Backer , dat in 1970 werd afgebroken. restaurant aan Ekeberg, geopend in 1929. Kunstnernes Hus kunstgalerie van Gudolf Blakstad en Herman Munthe-Kaas (1930) toont nog steeds de invloed van de voorgaande classicistische trend van de jaren twintig. De herontwikkeling van de luchthaven van Oslo (door het Aviaplan-consortium) in Gardermoen, die in 1998 werd geopend, was tot nu toe het grootste bouwproject van Noorwegen.

Politiek en overheid [ bewerken ]

Gemeenteraad van Oslo 2019-2023 [63]Stem [64]
Conservatief1525,4% Verminderen
Arbeid12 020,0% Verminderen
Groen9 015,3% Toename
Socialistisch Links6 09,1% Toename
Liberaal4 05,8% Verminderen
Rood4 07,2% Toename
De actie van mensen3 05,8% Toename
Vooruitgang3 05,3% Verminderen
centrum1 02,2% Toename
Christen-democratisch1 0 01,7% Verminderen
Onafhankelijk1
Totaal59

Oslo is de hoofdstad van Noorwegen en als zodanig de zetel van de nationale regering van Noorwegen. De meeste regeringsgebouwen, waaronder die van de premier , zijn verzameld in Regjeringskvartalet , een cluster van gebouwen dicht bij het nationale parlement, het Storting .

De stad Oslo, die zowel een gemeente als een provincie van Noorwegen vormt, wordt in het Storting vertegenwoordigd door negentien parlementsleden. De Conservatieve Partij is de meest vertegenwoordigde partij in Oslo met zes leden, de Labour-partij heeft er vijf, de Progress-partij , de liberalen en de Socialistische Linkse Partij hebben er elk twee; de Groene Partij en de Rode Partij hebben er elk een.

De gecombineerde gemeente en provincie Oslo heeft sinds 1986 een parlementair regeringssysteem. Het hoogste gezag van de stad is de gemeenteraad ( Bystyret ), die 59 zetels heeft. Vertegenwoordigers worden om de vier jaar in de volksmond gekozen. De gemeenteraad heeft vijf vaste commissies met elk hun eigen bevoegdheden. De grootste partijen in de gemeenteraad na de verkiezingen van 2015 zijn de PvdA en de Conservatieven, met respectievelijk 20 en 19 vertegenwoordigers.

2015 verkiezingen [ bewerken ]

Parlement van Noorwegen
Stadhuis van Oslo

De burgemeester van Oslo is het hoofd van de gemeenteraad en de hoogste vertegenwoordiger van de stad. Vroeger was dit de machtigste politieke positie in Oslo, maar na de invoering van het parlementarisme heeft de burgemeester meer een ceremoniële rol vervuld, vergelijkbaar met die van de president van de Storting op nationaal niveau. De burgemeester van Oslo is Marianne Borgen .

Sinds de lokale verkiezingen van 2015 is het stadsbestuur een coalitie van de PvdA, de Groene Partij en Socialistisch Links. De coalitie, grotendeels gebaseerd op steun van de Rode Partij, handhaaft een werkbare meerderheid in de gemeenteraad. Na de lokale verkiezingen van 2019 bleef de centrumlinkse coalitie in de regering.

De burgemeester van Oslo is het hoofd van het stadsbestuur. De post is gecreëerd met de implementatie van parlementarisme in Oslo en is vergelijkbaar met de rol van de premier op nationaal niveau. De regerende burgemeester is Raymond Johansen . [65]

Economie [ bewerken ]

Kantoorgebouwen en appartementen in Bjørvika , onderdeel van de herinrichting van voormalig dok en industrieterrein in Oslo, bekend als The Barcode Project .

Oslo heeft een gevarieerde en sterke economie en stond op nummer één van de Europese grote steden wat betreft economisch potentieel in het rapport van fDi Magazine Europese steden van de toekomst 2012. [16] Het stond op de tweede plaats in de categorie van zakenvriendelijkheid, na Amsterdam.

Oslo is een belangrijk centrum van maritieme kennis in Europa en heeft ongeveer 1980 bedrijven en 8.500 medewerkers in de maritieme sector. Sommigen van hen zijn 's werelds grootste rederijen, cargadoors en verzekeringsmakelaars . [66] Det Norske Veritas , met het hoofdkantoor in Høvik buiten Oslo, is een van de drie belangrijkste maritieme classificatiebureaus ter wereld, met 16,5% van de wereldvloot in hun register. [67] De haven van de stad is de grootste stukgoedhaven van het land en de belangrijkste toegangspoort voor passagiers. Bijna 6000 schepen meren aan in de haven van Oslo jaarlijks met in totaal 6 miljoen ton vracht en meer dan vijf miljoen passagiers.

Het bbp van Oslo bedroeg in 2016 64 miljard (€ 96.000 per hoofd van de bevolking), wat neerkwam op 20% van het nationale bbp. [68] Ter vergelijking: NOK miljard 166 ( US $ 17 miljard) in 1995. Het hoofdstedelijk gebied, bar Moss en Drammen , droegen 25% van het nationale BBP in 2003 en was ook verantwoordelijk voor meer dan een kwart van de belastinginkomsten . Ter vergelijking: de totale belastinginkomsten van de olie- en gasindustrie op het Noorse continentale plat bedroegen ongeveer 16%. [69]

Oslo is een van de duurste steden ter wereld. [70] Sinds 2006 staat het op de tiende plaats volgens de Worldwide Cost of Living Survey van Mercer Human Resource Consulting [71] en op de eerste plaats volgens de Economist Intelligence Unit (EIU). [70] De reden voor deze discrepantie is dat de EIU bepaalde factoren weglaat uit de uiteindelijke indexberekening, met name huisvesting. In de update van 2015 [72] van de Worldwide Cost of Living-enquête van de EIU, staat Oslo nu op de derde plaats van duurste stad ter wereld. [73] Hoewel Oslo de duurste huizenmarkt heeftin Noorwegen is het in dat opzicht vergelijkbaar goedkoper dan andere steden op de lijst. Ondertussen blijven de prijzen voor goederen en diensten tot de hoogste van alle steden. Oslo herbergt 2654 van de grootste bedrijven in Noorwegen. Op de ranglijst van de grootste steden van Europa, gerangschikt op aantal bedrijven, staat Oslo op de vijfde plaats. In Oslo is een hele groep olie- en gasbedrijven gevestigd.

Volgens een rapport dat in augustus 2006 door de Zwitserse bank UBS is opgesteld [74], waren Oslo en Londen de duurste steden ter wereld.

Milieu [ bewerken ]

Oslo is een compacte stad . Het is gemakkelijk te verplaatsen met het openbaar vervoer en huurbare stadsfietsen zijn overal in het stadscentrum voor iedereen toegankelijk. In 2003 ontving Oslo de European Sustainable City Award en in 2007 plaatste Reader's Digest Oslo als nummer twee op een lijst van 's werelds groenste, meest leefbare steden. [75] [76]

De stad Oslo heeft zich ten doel gesteld een koolstofarme stad te worden en de uitstoot van broeikasgassen tegen 2030 met 95% te verminderen ten opzichte van het niveau van 1990. [77] Het klimaatactieplan voor de haven van Oslo omvat het ombouwen van veerboten en het implementeren van een koolstofarme aanbestedingsproces, en het installeren van walstroom voor schepen die worden aangemeerd. [78] [79]

Onderwijs [ bewerken ]

De Faculteit der Rechtsgeleerdheid, Universiteit van Oslo.
Hoofdgebouw van de Norwegian School of Management (BI).
Bibliotheek van de Universiteit van Oslo

Instellingen voor hoger onderwijs [ bewerken ]

  • Universiteit van Oslo (Universitetet i Oslo (UiO)) - bachelor- , master- en PhD-programma's op de meeste gebieden.
  • Oslo Metropolitan University (Oslomet - Storbyuniversitetet), opgericht in 2018. Voorheen Oslo en Akershus University College of Applied Sciences (Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA)) (2011-2018) en Oslo University College (Høgskolen i Oslo) (1994-2011) . Richt zich op professionele opleidingen van 3-4 jaar .
  • BI Norwegian Business School (Handelshøyskolen BI) - voornamelijk economie en bedrijfskunde . Het voormalige college kreeg in 2018 de status van universiteit.
  • Noorse school voor informatietechnologie (Norges Informasjonsteknologiske Høyskole (NITH))
  • Westerdals Oslo School of Arts, Communication and Technology
  • Oslo School of Architecture and Design (Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO))
  • Norwegian School of Sport Sciences (Norges idrettshøgskole (NIH)) - biedt mogelijkheden om te studeren op bachelor-, master- en doctoraalniveau [80]
  • Noorse Muziekacademie (Norges musikkhøgskole)
  • MF Noorse School voor Theologie (Det teologiske Menighetsfakultet - MF)
  • Oslo Nationale Academie voor de Kunsten (Kunsthøgskolen i Oslo - KHIO) [81]
  • Norwegian University of Life Sciences (Norges miljø- og biovitenskapelige universitet - NMBU) gevestigd in Ås, net buiten Oslo [82]
  • Noorse legeracademie (Krigsskolen)
  • De Norwegian Defense University College (Forsvarets høgskole)
  • De Norwegian Police University College (Politihøgskolen - PHS)
  • Noorse School voor Diergeneeskunde (Norges Veterinærhøgskole) [83]
  • Oslo Academie voor Schone Kunsten (Statens kunstakademi) [84]
  • Oslo School of Management (Markedshøyskolen - MH) gevestigd in het onderwijscentrum Campus Kristiania .

Het opleidingsniveau en de productiviteit van de beroepsbevolking zijn hoog in Noorwegen. Bijna de helft van de mensen met een opleiding op tertiair niveau in Noorwegen woont in de regio Oslo en behoort daarmee tot de top drie van Europese regio's op het gebied van onderwijs. In 2008 telde het totale personeelsbestand in de grotere regio Oslo (5 provincies) 1.020.000 mensen. De grotere regio Oslo heeft verschillende instellingen voor hoger onderwijs en biedt onderdak aan meer dan 73.000 studenten. De Universiteit van Oslo is de grootste instelling voor hoger onderwijs in Noorwegen met in totaal 27.400 studenten en 7.028 medewerkers. [85]

Cultuur [ bewerken ]

Oslo heeft een groot en gevarieerd aantal culturele attracties , waaronder verschillende gebouwen met kunstwerken van Edvard Munch en verschillende andere internationale kunstenaars, maar ook van verschillende Noorse kunstenaars. Verschillende wereldberoemde schrijvers hebben in Oslo gewoond of geboren. Voorbeelden zijn Knut Hamsun en Henrik Ibsen . De overheid heeft onlangs veel geld geïnvesteerd in culturele installaties, faciliteiten, gebouwen en festivals in de stad Oslo. Bygdøy , buiten het stadscentrum, is het centrum voor geschiedenis en de geschiedenis van de Noorse Vikingen. Het gebied bevat veel parken en zeeën en vele musea. Voorbeelden zijn het Fram Museum ,Vikingskiphuset en het Kon-Tiki Museum . Oslo organiseert het jaarlijkse Oslo Freedom Forum, een conferentie die door The Economist wordt beschreven als "op weg om een ​​mensenrechtenequivalent te worden van het economische forum van Davos". [86] Oslo staat er ook om bekend dat het elk jaar de Nobelprijs voor de vrede uitreikt .

Eten [ bewerken ]

Grønland, de centrale gebieden rond Youngstorget en Torggata, Karl Johans gate (de belangrijkste verkeersader), Aker Brygge en Tjuvholmen , Sørenga en de stadsdelen Frogner , Majorstuen , St. Hanshaugen / Bislett en Grünerløkka hebben allemaal een hoge concentratie aan cafés en restaurants. Er zijn verschillende voedselmarkten, de grootste is de Mathallen Food Hall in Vulkan met meer dan 30 speciaalzaken, cafés en eetgelegenheden. [87]

In maart 2018 werden zes Oslo-restaurants genoemd in de Michelingids . Maaemo is het enige Noorse restaurant dat ooit drie Michelinsterren heeft gekregen. Statholdergaarden, Kontrast en Galt hebben elk één ster. Slechts twee restaurants in Oslo hebben een BIB-gourmand-vermelding: Restaurant Eik en Smalhans. [88]

Musea, galerijen [ bewerken ]

MUNCH Museum (2020)

Oslo herbergt verschillende grote musea en galerieën. Het Munch Museum bevat The Scream en ander werk van Edvard Munch , die na zijn dood al zijn werk aan de stad schonk. [89] De gemeenteraad plant een nieuw Munch-museum dat hoogstwaarschijnlijk in Bjørvika , in het zuidoosten van de stad, zal worden gebouwd . [90] Het museum krijgt de naam Munch / Stenersen . [90] 50 verschillende musea zijn verspreid over de stad. [91]

Folkemuseet ligt op het schiereiland Bygdøy en is gewijd aan volkskunst , volkskleding, Sami- cultuur en de vikingscultuur . Het openluchtmuseum bevat 155 authentieke oude gebouwen uit alle delen van Noorwegen, waaronder een staafkerk . [92]

Het Vigeland Museum in het grote Frogner Park is gratis toegankelijk en bevat meer dan 212 sculpturen van Gustav Vigeland, waaronder een obelisk en het Levenswiel. [93] Een ander populair beeldhouwwerk is Sinnataggen, een jongetje dat van woede met zijn voet stampt. Dit beeld is zeer bekend als icoon in de stad. [94] Er is ook een nieuwer aangelegd beeldenpark, Ekebergparken Sculpture Park , met werken van Noorse en internationale kunstenaars zoals Salvador Dalí . [95]

Historische gebouwen in het Norsk Folkemuseum

Het Vikingschipmuseum heeft drie Vikingschepen gevonden in Oseberg, Gokstad en Tune en verschillende andere unieke voorwerpen uit de Vikingtijd. [96]

Het Stadsmuseum van Oslo heeft een permanente tentoonstelling over de mensen in Oslo en de geschiedenis van de stad. [97]

Het Kon-Tiki Museum herbergt de Kontiki en Ra2 van Thor Heyerdahl . [98]

Het Nationaal Museum bewaart en bewaart, stelt tentoon en bevordert de publieke kennis over de meest uitgebreide kunstcollectie van Noorwegen. [99] Het museum toont permanente tentoonstellingen van werken uit de eigen collecties, maar ook tijdelijke tentoonstellingen met werk dat elders is uitgeleend. [99] De tentoonstellingsroutes van de nationale musea zijn de National Gallery, het Museum of Contemporary Art, het National Museum, het Museum of Decorative Arts en het National Museum of Architecture. [99] In 2020 zal een nieuw Nationaal Museum in Oslo worden geopend, gelegen aan Vestbanen achter het Nobel Vredescentrum . [100]

Het Nobel Vredescentrum is een onafhankelijke organisatie die op 11 juni 2005 werd geopend door koning Harald V als onderdeel van de viering van het honderdjarig bestaan ​​van Noorwegen als onafhankelijk land. [101] Het gebouw herbergt een permanente tentoonstelling, die elk jaar wordt uitgebreid wanneer een nieuwe winnaar van de Nobelprijs voor de vrede wordt aangekondigd, met informatie over elke winnaar in de geschiedenis. Het gebouw wordt voornamelijk gebruikt als communicatiecentrum. [101]

Muziek en evenementen [ bewerken ]

Nobel Peace Center

In Oslo worden veel festivals gehouden, zoals het Oslo Jazzfestival, een zesdaags jazzfestival dat al 25 jaar jaarlijks in augustus wordt gehouden. [102] grootste Oslo Rock festival is Øyafestivalen of gewoon "Øya". Het trekt ongeveer 60.000 mensen naar het Tøyen Park in oostelijke richting in Oslo en duurt vier dagen. [103]

Het Oslo International Church Music Festival [104] wordt sinds 2000 jaarlijks gehouden. Het Oslo World Music Festival toont mensen die sterren zijn in hun eigen land, maar vreemden in Noorwegen. Het Oslo Chamber Music Festival wordt elk jaar in augustus gehouden en kamers en solisten van wereldklasse komen samen in Oslo om op dit festival op te treden. Het Norwegian Wood Rock Festival wordt elk jaar in juni gehouden in Oslo.

De uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede wordt geleid door het Instituut ; de prijsuitreiking vindt jaarlijks plaats op 10 december in het stadhuis . [105] Hoewel het land van Sami ver van de hoofdstad ligt, markeert het Noorse museum voor culturele geschiedenis de nationale feestdag van Sami met een reeks activiteiten en amusement.

De Wereldbeker Biathlon in Holmenkollen wordt elk jaar gehouden en hier strijden mannelijke en vrouwelijke deelnemers tegen elkaar in de disciplines Sprint, Achtervolging en Massa Start. [106]

Andere voorbeelden van jaarlijkse evenementen in Oslo zijn Desucon, een congres dat zich richt op de Japanse cultuur [107] en Færderseilasen , 's werelds grootste nachtelijke regatta met meer dan 1100 boten die elk jaar deelnemen. [108]

Rikard Nordraak , componist van het volkslied van Noorwegen , werd in 1842 in Oslo geboren.

Het belangrijkste orkest van Noorwegen is het Oslo Philharmonic , gevestigd in de Oslo Concert Hall sinds 1977. Hoewel het werd opgericht in 1919, kan het Oslo Philharmonic zijn oorsprong vinden in de oprichting van de Christiania Musikerforening (Christiania Musicians Society) door Edvard Grieg en Johan Svendsen in 1879. [109]

Oslo was twee keer gastheer van het Eurovisiesongfestival , in 1996 en 2010 .

Podiumkunsten [ bewerken ]

Het Nationale Theater is het grootste theater in Noorwegen [110]

Oslo herbergt meer dan 20 theaters, zoals het Noorse Theater en het Nationale Theater in Karl Johan Street. Het Nationaal Theater is het grootste theater van Noorwegen en bevindt zich tussen het koninklijk paleis en het parlementsgebouw, Stortinget . [110] De namen van Ludvig Holberg , Henrik Ibsen en Bjørnstjerne Bjørnson zijn gegraveerd op de gevel van het gebouw boven de hoofdingang. Dit theater vertegenwoordigt de acteurs en toneelschrijvers van het land, maar de songwriters, zangers en dansers zijn vertegenwoordigd in de vorm van een pas geopend Oslo Opera House , gelegen in Bjørvika.De Opera werd geopend in 2008 en is een nationaal monument, ontworpen door het Noorse architectenbureau Snøhetta . Er zijn twee huizen met samen meer dan 2000 zitplaatsen. Het gebouw kostte 500 miljoen euro om te bouwen en duurde vijf jaar om te bouwen en staat bekend als het eerste operahuis ter wereld dat mensen op het dak van het gebouw liet lopen. Naast de drie podia worden ook de foyer en het dak gebruikt voor concerten. [111]

Literatuur [ bewerken ]

De meeste grote Noorse schrijvers hebben enige tijd in hun leven in Oslo gewoond. Bijvoorbeeld, de Nobelprijs -winnende auteur Sigrid Undset groeide op in Oslo, en beschreef haar leven daar in de autobiografische roman Elleve Jaar (1934, vertaald als The Longest Years , New York 1971).

De toneelschrijver Henrik Ibsen is waarschijnlijk de beroemdste Noorse auteur. Ibsen schreef toneelstukken als Hedda Gabler , Peer Gynt , A Doll's House en The Lady from the Sea . Het in 2008 voltooide Ibsen Quotes- project is een kunstwerk dat bestaat uit 69 Ibsen-citaten in roestvrijstalen letters die in de granieten trottoirs van de centrale straten van de stad zijn geplaatst. [112]

In de afgelopen jaren hebben romanschrijvers als Lars Saabye Christensen , Tove Nilsen , Suresh Chandra Shukla , Jo Nesbø en Roy Jacobsen de stad en haar mensen in hun romans beschreven. Literatuur uit het begin van de 20e eeuw uit Oslo omvat dichters Rudolf Nilsen en André Bjerke .

Media [ bewerken ]

De kranten Aftenposten , Dagbladet , Verdens Gang , Dagens Næringsliv , Finansavisen , Dagsavisen , Morgenbladet , Vårt Land , Nationen en Klassekampen verschijnen in Oslo. Het hoofdkantoor van de landelijke omroep NRK bevindt zich in Marienlyst in Oslo, nabij Majorstuen , en NRK heeft ook regionale diensten via zowel radio als televisie. TVNorge (TVNorway) is ook gevestigd in Oslo, terwijl TV 2 (gevestigd in Bergen ) enTV3 (gevestigd in Londen) heeft vestigingen in het centrum van Oslo. Er is ook een verscheidenheid aan gespecialiseerde publicaties en kleinere mediabedrijven. In Oslo worden een aantal tijdschriften geproduceerd. De twee dominante bedrijven zijn Aller Media en Hjemmet Mortensen AB .

Sport [ bewerken ]

Bislett Stadium tijdens een vriendschappelijke wedstrijd tussen Lyn Oslo en Liverpool FC
Openbaar strand in de stad

Oslo is de thuisbasis van de Holmenkollen National Arena en Holmenkollbakken , de belangrijkste biathlon- en langlaufcentra van het land . Het organiseert jaarlijkse wereldbekertoernooien, waaronder het Holmenkollen Ski Festival . Oslo was gastheer van de wereldkampioenschappen biatlon in 1986 , 1990 , 2000 , 2002 en 2016 . De FIS Wereldkampioenschappen Noords skiën werden georganiseerd in 1930 , 1966 , 1982 en 2011 , evenals de Olympische Winterspelen van 1952 .

Oslo is de thuisbasis van verschillende voetbalclubs in het Noorse competitiesysteem . Vålerenga , Lyn en Skeid hebben zowel de competitie als de beker gewonnen , terwijl Mercantile SFK en Frigg de beker hebben gewonnen.

Ullevål Stadion is de thuisarena van het Noorse nationale team en de finale van de voetbalbeker . Het stadion was eerder gastheer van de finales van het UEFA Dameskampioenschap in 1987 en 1997 , en het UEFA EK Onder-19 kampioenschap voetbal 2002 . [113] Røa IL is het enige team van Oslo in de damescompetitie , Toppserien . Elk jaar wordt op Ekebergsletta en andere plaatsen in de stad het internationale jeugdvoetbaltoernooi Norway Cup gehouden .

Vanwege het koude klimaat en de nabijheid van grote bossen die aan de stad grenzen, is skiën een populaire recreatieve activiteit in Oslo. Het skigebied Tryvann is het meest gebruikte skigebied in Noorwegen. [114] Het meest succesvolle ijshockeyteam in Noorwegen, Vålerenga Ishockey , is gevestigd in Oslo. Manglerud Star is een ander Oslo-team dat uitkomt in de hoogste klasse .

Bislett Stadium is de belangrijkste atletieklocatie van de stad en biedt onderdak aan de jaarlijkse Bislett Games , onderdeel van Diamond League . Bjerke Travbane is de belangrijkste locatie voor hardrijden in het land. Oslo Spektrum wordt gebruikt voor grote ijshockey- en handbalwedstrijden . Nordstrand HE en Oppsal IF speelt bij de vrouwen GRUNDIGligaen in handbal, terwijl Bækkelaget HE speelt in de mannen competitie . Jordal Amfi , de thuisbasis van het ijshockeyteam Vålerenga Ishockey , en denationaal team . Het IIHF Wereldkampioenschap ijshockey 1999 werd gehouden in Oslo, evenals drie Bandy Wereldkampioenschappen , in 1961 , 1977 en 1985 . De UCI Wereldkampioenschappen wielrennen op de weg werden georganiseerd in 1993 .

Oslo is ook de thuisbasis van de Oslo Pretenders Sportsklubb , een club die honkbal- , softbal- , basketbal- en discgolfteams organiseert . Het honkbalteam heeft 21 Noorse bekerkampioenschappen en 18 Noorse Baseball League-titels gewonnen. Ze doen mee aan de Europa Cup . [115]

Oslo bood aan om de Olympische Winterspelen van 2022 te organiseren , maar trok zich later terug op 2 oktober 2014.

Toerisme [ bewerken ]

In 2018 wordt Oslo uitgeroepen tot een van de top tien steden van Lonely Planet. Het bestverkochte jaarboek Best in Travel van de reisgids heeft Oslo geselecteerd als een van de tien beste steden ter wereld om te bezoeken in 2018, daarbij verwijzend naar de "innovatieve architectuur en onmisbare musea van de Noorse hoofdstad naast coole bars, bistro's en cafés". [116]

Misdaad [ bewerken ]

Hooggerechtshof van Noorwegen

Het Oslo Police District is het grootste politiedistrict van Noorwegen met meer dan 2.300 medewerkers. Meer dan 1.700 daarvan zijn politieagenten, bijna 140 politieadvocaten en 500 burgerpersoneel. Oslo Police District heeft vijf politiebureaus verspreid over de stad in Grønland, Sentrum, Stovner, Majorstuen en Manglerud. De National Criminal Investigation Service is gevestigd in Oslo, een Noorse speciale politie-afdeling onder de NMJP . PST is ook gevestigd in het district Oslo. PST is een veiligheidsagentschap dat werd opgericht in 1936 en is een van de niet-geheime agentschappen in Noorwegen.

De politie van Oslo verklaarde dat de hoofdstad een van de veiligste van Europa is. Statistieken hebben aangetoond dat de criminaliteit in Oslo toeneemt, [ wanneer? [117] [118] Volgens de politie van Oslo ontvangen ze jaarlijks meer dan 15.000 meldingen van kleine diefstallen. Minder dan een op de honderd gevallen wordt opgelost. [119]

Op 22 juli 2011 was Oslo de locatie van een van de twee terroristische aanslagen : het bombardement op de regeringsgebouwen van Oslo . [120]

Transport [ bewerken ]

Luchthavens rond OsloLuchthavenIATA / ICAOPassagiers (2018)
GardermoenOSL / ENGM28.518.584
TorpTRF / ENTO1.963.000
Rygge
(gesloten 2016)
RYG / ENRY1.849.294
Centraal Station Oslo

Oslo heeft het meest uitgebreide openbaarvervoersysteem van Noorwegen, beheerd door Ruter . [121] Dit omvat de metro van Oslo met zes lijnen , [122] 's werelds meest uitgebreide metro per inwoner; de Oslo Tramway met zes lijnen ; [123] en de Oslo Commuter Rail met acht lijnen . [124] De tram rijdt in de gebieden dicht bij het stadscentrum, terwijl de metro, die ondergronds door het stadscentrum loopt, naar buitenwijken verder weg rijdt; dit omvat twee lijnen die naar Bærum rijden, en de ringlijn die naar gebieden ten noorden van het centrum loopt. [125]Oslo is ook gedekt door een busnetwerk dat bestaat uit 32 stadslijnen, evenals regionale bussen naar de naburige provincie Akershus. [126]

Het centraal station van Oslo fungeert als het centrale knooppunt, [127] en biedt treindiensten naar de meeste grote steden in Zuid-Noorwegen en naar Stockholm en Göteborg in Zweden. [128] De Airport Express-trein rijdt langs de hogesnelheidslijn Gardermoen . De Drammen-lijn loopt onder het stadscentrum door in de Oslo-tunnel . [129] Sommige stadseilanden en de naburige gemeente Nesodden zijn met een veerboot verbonden. [130] Er zijn dagelijkse cruiseferry- diensten naar Kopenhagen en Frederikshavnin Denemarken, en naar Kiel in Duitsland. [131]

Veel van de snelwegen lopen in tunnels door het centrum en andere delen van de stad. De aanleg van de wegen wordt gedeeltelijk ondersteund door een tolring . De belangrijkste snelwegen door Oslo zijn Europese Route E6 en E18 . Er zijn drie ringwegen , de binnenste zijn straten en de buitenste ring 3 is een snelweg.

De belangrijkste luchthaven die de stad bedient, is Gardermoen Airport , gelegen in Ullensaker , 47 kilometer (29 mijl) van het stadscentrum van Oslo. [132] Het fungeert als de belangrijkste internationale toegangspoort tot Noorwegen, [133] en is de zesde grootste binnenlandse luchthaven van Europa. [134] Gardermoen is een hub voor Scandinavian Airlines , Norwegian Air Shuttle en Widerøe . Oslo wordt ook bediend door een secundaire luchthaven, die een aantal low-cost maatschappijen bedienen , zoals Ryanair : Torp Airport , 110 kilometer (68 mijl) van de stad. [135]

Demografische [ bewerken ]

Bevolking van Oslo van 1801-2006, met jaarlijkse gegevens van 1950-2006.
Historische bevolking
JaarKnal.​%
15002500​    
18018.931+ 257,2%
185531.715+ 255,1%
1890151.239+ 376,9%
1951434.365+ 187,2%
1961475.663+ 9,5%
JaarKnal.​%
1971481.548+ 1,2%
1981452.023−6,1%
1991461.644+ 2,1%
2001508.726+ 10,2%
2011599.230+ 17,8%
2017672.061+ 12,2%
Bron : Statistics Norway . [23] [136]
Aantal minderheden (1e en 2e generatie)
in de provincie Oslo per land van herkomst in 2020
[137]
NationaliteitBevolking (2020)
Pakistan22.862
Polen16.510
Somalië16.359
 Zweden11.968
Irak8.236
 India7.369
Marokko7.006
 Sri Lanka6.800
Filippijnen6.768
Iran6.622
Vietnam6.534
kalkoen6.428
 Rusland4.363
 Afghanistan4.151
Eritrea4.109
 Duitsland3.846
 Bosnië-Herzegovina3.817
 Denemarken3747
Ethiopië3.557
 China3.381
 Roemenië3.381
 Litouwen3.320
 Verenigd Koninkrijk3.286
 Syrië3.262
 Kosovo3.048
Rest van de wereld63.624

De bevolking van Oslo groeide in 2010 met een recordtempo van bijna 2% per jaar (17% in de afgelopen 15 jaar), waardoor het de snelst groeiende Scandinavische hoofdstad is. [138] In 2015 waren er volgens het jaarverslag van Statistics Norway 647.676 permanente inwoners in de gemeente Oslo, waarvan 628.719 in de eigenlijke stad. Er waren ook 1.019.4513 in het stedelijk gebied van de stad [3] [23] [24] en naar schatting 1,71 miljoen in de Greater Oslo Region, binnen 100 km (62 mijl) van het stadscentrum. [14]

Volgens de meest recente volkstelling waren 432.000 inwoners van Oslo (70,4% van de bevolking) etnisch Noors, een stijging van 6% sinds 2002 (409.000). [139] Oslo heeft de grootste populatie immigranten en Noren die geboren zijn uit immigrantenouders in Noorwegen, zowel in relatieve als absolute cijfers. Van de 624.000 inwoners van Oslo waren 189.400 immigranten of geboren uit immigrantenouders, wat neerkomt op 30,4 procent van de bevolking van de hoofdstad. Alle buitenwijken in Oslo lagen boven het landelijk gemiddelde van 14,1 procent. De buitenwijken met de meeste mensen van allochtone afkomst waren Søndre Nordstrand, Stovner en Alna, waar ze ongeveer 50 procent van de bevolking vormden. [140]

Pakistanen vormen de grootste etnische minderheid , gevolgd door Polen , Somaliërs en Zweden . Andere grote immigrantengroepen zijn mensen uit Sri Lanka , Vietnam , Turkije, Marokko , de regio Irak en Koerdistan en de provincie Iran en Kordestan . [141] [142] [143] [144]

In 2013 stond 40% van de basisschoolleerlingen in Oslo geregistreerd met een andere moedertaal dan Noors of Samisch . [145] Het westelijke deel van de stad is overwegend etnisch Noors, met verschillende scholen met minder dan 5% leerlingen met een allochtone achtergrond.​ [146] Scholen worden ook in toenemende mate verdeeld naar etniciteit, met witte vlucht die aanwezig is in sommige van de noordoostelijke buitenwijken van de stad. [147] [148] In de gemeente Groruddalenin 2008 nam de etnische Noorse bevolking bijvoorbeeld af met 1.500, terwijl de immigrantenpopulatie toenam met 1.600. [149]

Religie in Oslo (1.1.2019) [150] [151]
religieprocent
Kerk van Noorwegen
48,7%
Andere christelijke denominaties
8,4%
Islam
9,5%
Boeddhisme
0,6%
Andere religies
1,1%
Levenshouding gemeenschappen
2,8%
Niet aangesloten
28,9%

Oslo heeft tal van religieuze gemeenschappen. In 2019 was 48,7% van de bevolking lid van de Kerk van Noorwegen , lager dan het nationale gemiddelde van 69,9%. [152] Leden van andere christelijke denominaties vormen 8,4% van de bevolking. De islam werd gevolgd door 9,5% en het boeddhisme door 0,6% van de bevolking. Aanhangers van andere religies vormden 1,1% van de bevolking. Levensbeschouwelijke gemeenschappen, voornamelijk de Noorse Humanistische Vereniging , werden vertegenwoordigd door 2,8% van de bevolking. 28,9% van de Oslo-bevolking was niet gelieerd aan enige religie of levensbeschouwelijke gemeenschap. [150] [151]

Opmerkelijke ingezetenen [ bewerken ]

Gro Harlem Brundtland, 2010
Jens Stoltenberg, 2019

Publieke figuren [ bewerken ]

  • Fridtjof Nansen (1861-1930) poolreiziger, wetenschapper, diplomaat, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede
  • Vilhelm Bjerknes (1862–1951) natuurkundige en meteoroloog, oprichter van weersvoorspelling
  • Margit Haslund (1885–1963) vrouwenadvocaat, plaatselijk politicus en eerste vrouwelijke burgemeester
  • Ragnar Frisch (1895-1973), econoom, Nobelprijswinnaar in 1969
  • Trygve Lie (1896–1968) politicus, eerste secretaris-generaal van de Verenigde Naties
  • Lars Onsager (1903-1976), fysisch chemicus, Nobelprijswinnaar in 1968
  • Johan Galtung (geboren 1930), socioloog, grondlegger van vredes- en conflictstudies
  • Gro Harlem Brundtland (geboren in 1939), voormalig premier van Noorwegen en directeur-generaal van de WHO 1998-2003
  • Eva Joly (geboren 1943), magistraat, politicus en lid van het EP
  • John Fredriksen (geboren 1944), scheepsmagnaat
  • Fabian Stang (geboren in 1955), advocaat en politicus, burgemeester van Oslo 2007-2015
  • Jens Stoltenberg (geboren 1959), voormalig premier van Noorwegen , secretaris-generaal van de NAVO
  • Børge Ousland (geboren 1962), poolreiziger, schrijver; eerste persoon die de Antarctische wateren solo oversteekt
  • Erling Kagge (geboren 1963) poolreiziger, auteur, advocaat, kunstverzamelaar, ondernemer en politicus
  • Anders Behring Breivik (geboren 1979) rechtse terrorist en veroordeelde massamoordenaar

Arts [ bewerken ]

Henrik Ibsen, 1895
Edvard Munch, 1933
  • Hans Gude (1825–1903) een Noorse romantische landschapsschilder [153]
  • Henrik Ibsen (1828–1906), toneelschrijver, theaterregisseur en dichter
  • Fritz Arlberg (1830-1896) een Zweedse bariton, leraar, componist en operazanger
  • Christian Krohg (1852–1925) een naturalistische schilder, illustrator, auteur en journalist
  • Edvard Munch (1863-1944), schilder
  • Sandra Drouker (1875–1944) een Russische concertpianist, componist en muziekpedagoog
  • Torleif S. Knaphus (1881–1965) kunstenaar en monumentenbeeldhouwer in Utah , VS.
  • Sigrid Undset (1882–1949) schrijver, bekroond met de Nobelprijs voor Literatuur in 1928
  • Thorbjørn Egner (1912-1990) toneelschrijver van kinderboeken, songwriter en illustrator
  • Kjersti Døvigen (1943-2021) actrice [154]
  • Cliff Moustache (geboren 1952), toneelschrijver, filmregisseur en acteur uit de Seychellen [155]
  • Lars Saabye Christensen (geboren 1953) een Noors / Deense romanschrijver
  • Morten Harket (geboren 1959), zanger, songwriter en leider van A-ha ; Ridder in de Orde van Sint Olav
  • Jo Nesbø (geboren in 1960), schrijver, muzikant, econoom en voormalig voetballer
  • Paul Waaktaar-Savoy (geboren 1961), gitarist, songwriter van A-ha en Savoy ; Ridder in de Orde van Sint Olav
  • Magne Furuholmen (geboren 1962), toetsenist, songwriter van A-ha en Apparatjik ; Ridder in de Orde van Sint Olav
  • Øystein Aarseth (1968-1993) artiestennaam Euronymous , black metal-muzikant
  • Tine Thing Helseth (geboren 1987) een klassieke solo-trompettist
  • Nico & Vinz (opgericht in 2010) zangers van een fusie van genres van pop tot reggae tot soul

Sport [ bewerken ]

Sonja Henie, 1936
  • Sonja Henie (1912-1969) drievoudig Olympisch kampioen kunstschaatsster en actrice [156]
  • Knut Johannesen (geboren 1933) tweemaal Olympisch kampioen schaatser
  • Grete Waitz (1953–2011) marathonloper, zilveren medaillewinnaar op de Olympische Spelen van 1984
  • Jørn Goldstein (geboren 1953) Olympisch ijshockey keeper
  • Espen Bredesen (geboren 1968) schansspringer, gouden en zilveren medailles op de Olympische Winterspelen van 1994
  • Kjetil André Aamodt (geboren 1971) alpineskiër met acht Olympische medailles
  • Espen Knutsen (geboren 1972), voormalig professioneel ijshockeyspeler
  • Suzann Pettersen (geboren 1981), een gepensioneerde professionele golfer, speelde op de LPGA Tour
  • Mats Zuccarello (geboren 1987) professionele ijshockeyspeler in de National Hockey League
  • Joshua King (geboren 1992) voetballer, 172 interlands voor AFC Bournemouth en 51 voor Noorwegen

Internationale betrekkingen [ bewerken ]

Oslo is een pilot-stad van de Raad van Europa en de Europese Commissie 's Interculturele steden programma, samen met een aantal andere Europese steden. [157] [158]

Tweelingsteden - zustersteden [ bewerken ]

Oslo was vroeger een stedenband met Madison , Tel Aviv en Vilnius , maar heeft sindsdien het concept van zustersteden afgeschaft.

Samenwerkingsovereenkomsten [ bewerken ]

Vanaf 2012 had Oslo samenwerkingsovereenkomsten met: [159]

  • Artvin , Turkije
  • Göteborg , Zweden
  • Mbombela , Zuid-Afrika
  • Sint-Petersburg , Rusland
  • Sleeswijk-Holstein , Duitsland
  • Shanghai , China
  • Vilnius , Litouwen
  • Warschau , Polen

Kerstbomen als cadeau [ bewerken ]

Oslo heeft een traditie om elk jaar een kerstboom naar de steden Washington, DC te sturen ; New York City ; Londen ; Edinburgh ; Rotterdam ; Antwerpen en Reykjavík . [160] Sinds 1947 heeft Oslo een 65 tot 80 voet hoge (20 tot 24 meter), 50 tot 100 jaar oude spar gestuurd , als een uiting van dankbaarheid aan Groot-Brittannië voor zijn steun aan Noorwegen. tijdens de Tweede Wereldoorlog . [161] [162]

Zie ook [ bewerken ]

  • Oslo-akkoorden
  • Fotogalerij gesorteerd op buurt in Oslo
  • Chronologie van transport in Oslo

Referenties [ bewerken ]

  1. Kartverket.no . Kartverket. 16 oktober 2014. Gearchiveerd van het origineel op 19 april 2016 . Ontvangen 13 oktober 2015 .
  2. Statistieken Noorwegen . 19 februari 2016 . Ontvangen 28 maart 2016 .
  3. Statistieken Noorwegen . 9 april 2015 . Ontvangen 6 september 2015 .
  4. Statistieken Noorwegen. 20 augustus 2015 . Ontvangen 13 oktober 2015 .
  5. "St.meld. Nr. 31 (2002-2003)" . Regjeringen.no (in het Noors) . Ontvangen 22 december 2017 .
  6. ssb.no (in het Noors Nynorsk) . Ontvangen 22 december 2017 .
  7. hdi.globaldatalab.org . Ontvangen 13 september 2018 .
  8. Lovdata.no.
  9. The American Heritage Dictionary of the English Language (5e ed.). Boston: Houghton Mifflin Harcourt . Ontvangen 22 april 2019 .
  10. Collins Engels woordenboek . HarperCollins . Ontvangen 22 april 2019 .
  11. ssb . nr . Ontvangen 1 maart 2020 .
  12. ssb . nr . Ontvangen 1 maart 2020 .
  13. 1 januari 2010 en wijzigingen 2000-2009. Aantal en procent]. Statistieken Noorwegen (in het Noors) . Ontvangen 15 januari 2016 .
  14. Lboro.ac.uk. 13 april 2010 . Ontvangen 23 juli 2011 .
  15. "Europese steden en regio's van de toekomst 2012/13" . fDiIntelligence.com . Ontvangen 12 maart 2013 .
  16. ECA International . 8 juni 2011. Gearchiveerd van het origineel op 3 oktober 2011 . Ontvangen 10 juli 2011 .
  17. Chris Michael (14 februari 2014). "De duurste steden ter wereld" . The Guardian . Ontvangen 23 februari 2014 .
  18. Monocle .
  19. Aftenposten.no. Gearchiveerd van het origineel op 1 mei 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  20. Aftenposten.no. 4 januari 2010. Gearchiveerd van het origineel op 4 juni 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  21. Ssb. Nr. 1 januari 2009. Gearchiveerd van het origineel op 2 september 2009 . Ontvangen 29 augustus 2009 .
  22. Statistieken Noorwegen . 19 februari 2015. Gearchiveerd van het origineel op 24 september 2015 . Ontvangen 13 oktober 2015 .
  23. "Nå bor det meer dan én miljoen in Stor-Oslo" . Aftenposten . Ontvangen 11 december 2018 .
  24. "Befolkningen etter bydel, kjønn og aldersgrupper 1.1.2020" (in het Noors) . Ontvangen 29 april 2020 .
  25. Utviklings- og kompetanseetaten, Oslo kommune (Ontvangen 23 oktober 2015)
  26. 15.
  27. 3 augustus 2018.
  28. (2000). «Oslo-poort». Oslo byleksikon (4. utg.). Oslo: Kunnskapsforlaget. bladzijde. 324. ISBN 82-573-0815-3 . 
  29. (red.): Fra dollhus til moderne psykiatri. Oslo Ziekenhuis 1538 - 1988. Selskapet voor Oslo bys vel. Oslo 1988.
  30. Bjorvand, Harald (2008). "Oslo." In: Namn och bygd. Tidskrift voor nordisk ortnamnsforskning , vol. 96, 2008.
  31. "Peder Claussøn Friis" . In Helle, Knut (red.). Store norske leksikon (in het Noors). Oslo: Kunnskapsforlaget.
  32. Gearchiveerd van het origineel op 14 oktober 2014.
  33. "Oslo byvåpen" . ngw.nl . Gearchiveerd van het origineel op 28 juli 2011 . Ontvangen 5 juli 2011 .
  34. 61
  35. TripAdvisor . Ontvangen 25 maart 2010 .
  36. ‘De bevolkingsgroei in Noorwegen 1735–1855’. Scandinavian Economic History Review . 13 (2): 97-142. doi : 10.1080 / 03585522.1965.10414366 . ISSN 0358-5522 . 
  37. Oslo: Kunnskapsforl. 2000. ISBN 9788257308155
  38. "DNMS.NO: Michael: 2005: 03/2005: Boekbespreking: Black Death and hard facts" . Noorse Medische Vereniging . Ontvangen 11 maart 2014 .
  39. "Oslo kommune byarkivet (stadsarchieven van Oslo)" . Oslo Kommune . Ontvangen 23 september 2013 .
  40. "Kongen som angrep Oslo uit Hovedøya". Aftenposten .
  41. Oslo: Grøndahl, 1976.
  42. www.dagsavisen.no .
  43. "Da Oslo ble Oslo" . NRK (in het Noors Bokmål) . Ontvangen 5 mei 2018 .
  44. nl.climate-data.org . Ontvangen 20 juni 2018 .
  45. www.timeanddate.com .
  46. Dagbladet.no (in het Noors). 30 mei 2018 . Ontvangen 13 augustus 2018 .
  47. Noorwegen vandaag . 31 mei 2018 . Ontvangen 13 augustus 2018 .
  48. "Fredag ​​kan en 117 of een gammel varmerekord in Oslo stå for fall: - Vi kan een begynne met snuse op landsrekorden" . Aftenposten.no . Ontvangen 3 juni 2020 .
  49. Noors Meteorologisch Instituut . Gearchiveerd van het origineel op 15 december 2010 . Ontvangen 10 januari 2016 .
  50. Météo Climat . Ontvangen 15 oktober 2018 .
  51. Météo Climat . Ontvangen 15 oktober 2018 .
  52. "Oslo, Noorwegen - Gedetailleerde klimaatinformatie en maandelijkse weersvoorspelling" . Weer Atlas . Ontvangen 2 juli 2019 .
  53. Idrettsetaten.oslo.kommune.no. 16 juni 2010 . Ontvangen 27 juni 2010 .
  54. OSLO TOERISTISCHE GIDS . Ontvangen 9 april 2019 .
  55. Oslo kommune (in het Noors) . Ontvangen 24 mei 2020 .
  56. valgresultat.no . Ontvangen 24 mei 2020 .
  57. Gearchiveerd van het origineel op 29 juli 2012 . Ontvangen 6 augustus 2006 .CS1 maint: archived copy as title (link)
  58. ec.europa.eu .
  59. Gearchiveerd van het origineel (pdf) op 18 maart 2009 . Ontvangen 8 juli 2009 .
  60. BBC News . 1 februari 2006 . Ontvangen 21 juni 2010 .
  61. Mercerhr.com. Gearchiveerd van het origineel op 16 mei 2008 . Ontvangen 10 juni 2009 .
  62. "Wereldwijde kosten van levensonderhoud februari 2015 - The Economist Intelligence Unit" .
  63. CNBC . 2 maart 2015 . Ontvangen 12 maart 2015 .
  64. Nieuws Gearchiveerd 11 augustus 2006 op de Wayback Machine
  65. "Campagne voor duurzame steden en gemeenten" . Duurzame-steden.eu. Gearchiveerd van het origineel op 1 mei 2011 . Ontvangen 21 juni 2010 .
  66. "Living Green: rangschikking van de beste (en slechtste) landen" . Reader's Digest Australië. Gearchiveerd van het origineel op 20 december 2010 . Ontvangen 21 juni 2010 .
  67. Oslo kommune . Ontvangen 28 december 2019 .
  68. "Haven van Oslo als emissievrije haven: actieplan" (pdf) . KlimaOslo .
  69. "Het ambitieuze plan van Oslo om zijn haven koolstofarm te maken" . CityLab . Ontvangen 28 december 2019 .
  70. Nih . Nr . Ontvangen 10 juni 2009 .
  71. Khio.no. 1 augustus 2000 . Ontvangen 10 juni 2009 .
  72. Umb . Nr . Ontvangen 10 juni 2009 .
  73. Veths.nr . Ontvangen 10 juni 2009 .
  74. ska-wiki.no . Gearchiveerd van het origineel op 10 oktober 2007.
  75. uio.no . Ontvangen 22 maart 2012 .
  76. The Economist . 27 mei 2010.
  77. vezit.com . Ontvangen 27 juli 2017 .
  78. www.newsinenglish.no . Ontvangen 30 juli 2020 .
  79. Edvardmunch.info. Gearchiveerd van het origineel op 1 mei 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  80. Gearchiveerd van het origineel (pdf) op 29 mei 2012 . Ontvangen 29 november 2010 . CS1 maint: archived copy as title (link)
  81. "Attracties: musea en bezienswaardigheden van Oslo, Noorwegen" . Visitoslo.com . Ontvangen 3 juni 2011 .
  82. World66.com . 18 maart 2005. Gearchiveerd van het origineel op 1 mei 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  83. Cosmotourist. Gearchiveerd van het origineel op 1 mei 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  84. Oslosurf.com . Ontvangen 3 juni 2011 .
  85. "Het Vikingschipmuseum (Vikingskipshuset), musea, Oslo Noorwegen Directory" . Norway.com. Gearchiveerd van het origineel op 27 mei 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  86. "Oslo City Museum, Museums, Oslo Noorwegen Directory" . Norway.com. Gearchiveerd van het origineel op 1 mei 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  87. visitnorway.com . Ontvangen 3 juni 2011 .
  88. Nasjonalmuseet.nr. Gearchiveerd van het origineel op 15 mei 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  89. Nasjonalmuseet.nr. Gearchiveerd van het origineel op 15 mei 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  90. Norway.org. Gearchiveerd van het origineel op 8 juni 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  91. "Oslo Jazzfestival" . oslojazz.no . Gearchiveerd van het origineel op 1 juli 2011 . Ontvangen 5 juli 2011 .
  92. Øyafestivalen - Øya 2020 .
  93. Kirkemusikkfestivalen.no. Gearchiveerd van het origineel op 17 mei 2013 . Ontvangen 12 maart 2013 .
  94. "Uitreiking van de Nobelprijs voor de Vrede 2010" . nobelprize.org . Ontvangen 5 juli 2011 .
  95. "World Cup Biathlon - Officiële reis- en bezoekersgids voor Oslo, Noorwegen" . visitoslo.com . Gearchiveerd van het origineel op 17 september 2011 . Ontvangen 5 juli 2011 .
  96. "Desu" . desu.no (in het Noors). Gearchiveerd van het origineel op 3 augustus 2011 . Ontvangen 5 juli 2011 .
  97. "Fokus Bank Færderseilasen - KNS" . kns.no . Gearchiveerd van het origineel op 6 juli 2011 . Ontvangen 5 juli 2011 .
  98. "Filharmonien" . oslofilharmonien.no . Gearchiveerd van het origineel op 14 augustus 2011 . Ontvangen 5 juli 2011 .
  99. 59.914386,10.7342595: Wiki.worldflicks.org. Gearchiveerd van het origineel op 1 juli 2017 . Ontvangen 3 juni 2011 .CS1 maint: location (link)
  100. Globe Tales. Gearchiveerd van het origineel op 1 mei 2011 . Ontvangen 3 juni 2011 .
  101. "Ibsen som jålete graffiti" . Aftenposten (in het Noors). Gearchiveerd van het origineel op 4 mei 2011.
  102. "Historikk" (in het Noors). Gearchiveerd van het origineel op 1 juli 2010 . Ontvangen 10 juni 2009 .
  103. (2010). "Tryvann Vinterpark". Oslo byleksikon (in het Noors) (5e ed.). Oslo: Kunnskapsforlaget. p. 582. ISBN 978-82-573-1760-7
  104. Oslo Pretenders . Ontvangen 31 maart 2020 .
  105. www.visitoslo.com .
  106. "Fire ganger mer krim i Oslo enn i New York" . Osloby.no (in het Noors). Gearchiveerd van het origineel op 28 november 2012 . Ontvangen 28 augustus 2012 .
  107. "Kriminaliteten i Oslo" . Politi.no (in het Noors). Gearchiveerd van het origineel op 15 oktober 2013 . Ontvangen 25 augustus 2012 .
  108. "Oslo har like schurft lommetyverier som Berlin" . Vg.no (in het Noors) . Ontvangen 9 oktober 2012 .
  109. PBS. Gearchiveerd van het origineel op 22 juli 2011 . Ontvangen 23 juli 2011 .
  110. Ruter . Gearchiveerd van het origineel op 7 maart 2010 . Ontvangen 1 december 2010 .
  111. Ruter . Gearchiveerd van het origineel op 6 december 2010 . Ontvangen 1 december 2010 .
  112. Ruter . Gearchiveerd van het origineel op 6 december 2010 . Ontvangen 1 december 2010 .
  113. Noorse staatsspoorwegen . Gearchiveerd van het origineel (pdf) op 29 oktober 2013 . Ontvangen 1 december 2010 .
  114. Oslo-pakket 2 . Gearchiveerd van het origineel op 1 mei 2011 . Ontvangen 1 december 2010 .
  115. 2013. Gearchiveerd van het origineel (pdf) op 24 januari 2013.
  116. Norwegian Railway Directorate . Ontvangen 1 mei 2019 .
  117. Noorse staatsspoorwegen . Gearchiveerd van het origineel (pdf) op 27 augustus 2010 . Ontvangen 1 december 2010 .
  118. Stasjoner i sentrum (in het Noors). Oslo: Gyldendal Norsk Forlagg. p. 182. ISBN 82-05-19082-8
  119. Ruter . Gearchiveerd van het origineel op 11 december 2010 . Ontvangen 1 december 2010 .
  120. Haven van Oslo . Gearchiveerd van het origineel op 1 mei 2011 . Ontvangen 1 december 2010 .
  121. Oslo Lufthavn. Gearchiveerd van het origineel op 24 januari 2010 . Ontvangen 19 januari 2010 .
  122. Oslo Lufthavn. Gearchiveerd van het origineel op 24 november 2009 . Ontvangen 19 januari 2010 .
  123. Eurostat . Gearchiveerd van het origineel (pdf) op 30 september 2010 . Ontvangen 18 januari 2010 .
  124. "Hoe kom ik bij Sandefjord Airport Torp?" Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2009 . Ontvangen 24 oktober 2009 .
  125. Statbank.ssb.no. Gearchiveerd van het origineel op 26 mei 2012 . Ontvangen 23 juli 2011 .
  126. ssb . nr . Ontvangen 26 juni 2017 .
  127. "Om 15 of kan het tot 100 000 vluchten in Oslo zijn" . Aftenposten.no. Gearchiveerd van het origineel op 4 mei 2011 . Ontvangen 27 juni 2010 .
  128. Gearchiveerd van het origineel op 9 juli 2008.
  129. Ssb . Nr . Ontvangen 27 juni 2010 .
  130. Ssb. Nr. Gearchiveerd van het origineel op 28 juni 2011 . Ontvangen 22 januari 2010 .
  131. "Minoritetsspråklige elever i Osloskolen 2012/2013" (pdf) . Undervisningsetaten .
  132. "Foreldre flytter barna til" hvitere "skoler - Nyheter - Innenriks" . Aftenposten.no. Gearchiveerd van het origineel op 26 augustus 2009 . Ontvangen 25 maart 2010 .
  133. "Rømmer til hvitere skoler" . Dagsavisen . Gearchiveerd van het origineel op 8 december 2009.
  134. "Foreldre flytter barna til" hvitere "skoler" . Aftenposten . Gearchiveerd van het origineel op 26 augustus 2009.
  135. "Ola en Kari vliegen van innvandrerne" . Aftenposten . Gearchiveerd van het origineel op 4 juni 2011.
  136. Oslo kommune Statistikkbanken . Ontvangen 21 december 2019 .
  137. Oslo kommune Statistikkbanken . Ontvangen 21 december 2019 .
  138. Gude, Hans Fredrik (januari 1992). Hans Gude (in het Noors). Oslo: Aschehoug . p. 59. ISBN 82-03-17072-2OCLC  29047091 .
  139. "Interculturele stad: Oslo, Noorwegen" . coe.int . Ontvangen 22 mei 2011 .
  140. "Interculturele steden" (pdf) . Raad van Europa . Ontvangen 10 januari 2016 .
  141. Oslo.kommune.no . Oslo Kommune. 12 februari 2012. Gearchiveerd van het origineel op 7 april 2014 . Ontvangen 6 april 2014 .
  142. "juletre" . Bewaar norske leksikon . Ontvangen 12 februari 2016 .

Verder lezen [ bewerken ]

  • Christie, Haakon. "Oud Oslo." Middeleeuwse archeologie 10 # 1 (1966): 45-58.
  • Ebert, Bettina. "Een scheef evenwicht? Onderzoek naar de tentoonstellings- en onderzoeksgeschiedenis van de middeleeuwse collectie in het Museum of Cultural History, University of Oslo." Journal of the History of Collections 30.1 (2018): 139-151.
  • Kolbe, Laura. "Symbolen van burgerlijke trots, nationale geschiedenis of Europese traditie? Stadhuizen in Scandinavische hoofdsteden." Urban History 35.3 (2008): 382-413, beslaat Kopenhagen, Stockholm en Oslo.
  • Liden, Hans-Emil. "Stedelijke archeologie in Noorwegen." in Europese steden: hun archeologie en vroege geschiedenis (1977): 83+.
  • Luccarelli, Mark, uitg. Green Oslo: Visions, Planning and Discourse (Ashgate 2012) online
  • Stagg, Frank Noel. Oost-Noorwegen en zijn grens; een geschiedenis van Oslo en zijn hooglanden (1956) online
  • Streeton, Noëlle LW "Perspectieven (oud en nieuw) op laatmiddeleeuwse kerkkunst in Noorwegen: vraagtekens bij de hegemonie van Lübeck-werkplaatsen." Scandinavian Studies 90,1 (2018): 50-77. online

Externe links [ bewerken ]

  • Stad Oslo: Officiële website (in het Noors)
  • Stad Oslo: Officiële website (in het Engels)
  • Officiële reis- en bezoekersgids voor Oslo
  • Oslo reisgids van wikivoyage
  • "Christiania"  . De Amerikaanse Cyclopædia . 1879.